תקיפות מיניות

תקיפות מיניות מתייחסות למספר רחב של פעולות המבוצעות נגד המותקף במטרה להביא לגירוי או סיפוק מיניים של התוקף או לביזוי מיני של המותקף. לפעולות אלו אופי מיני והן כוללות מגוון חומרה רחב מהפעלת לחץ או מניפולציה על הקורבן לביצוע פעולה מינית ועד מעשים מגונים, אונס ומעשי סדום.

למרבה הצער, תקיפה מינית בחברה האנושית אינה פוסחת על מגדרים, גילאים, תרבויות ומאפיינים התנהגותיים ולכן חשוב להתוודע לאפשרויות השונות שעומדות לזכות הנפגעות והנפגעים.

 

סוגים אפשריים של תקיפות מיניות

יש המבחינים בין שני סוגים של תקיפות מיניות: האחת מבוצעת ע"י זר מוחלט וכוללת מעשה מיני שמתבצע בדרך כלל ללא הכנה מוקדמת והשנייה (ייתכן שגם הנפוצה יותר) מבוצעת על ידי אדם קרוב המוכר לקורבן ועשויה להתאפיין גם באלימות ולחץ פסיכולוגיים, הפעלת מניפולציות, הבטחת טובות הנאה וניצול מרות. הסוג השני, הוא גם זה שקשר השתיקה בו רחב במיוחד.

נשים וגברים רבים שחוו תקיפה מינית נמנעים מלהתלונן בשל תחושת אשמה ובושה קשה, חשש מפני תיוגם באופן שלילי או חשש מפני מימוש איומים שהשמיע התוקף.

כאשר התקיפה המינית מבוצעת בתוך התא המשפחתי, היא כוללת גם מניפולציה קשה לגבי האחריות של הקורבן לגורל המשפחה ("אם תתלונני את תהרסי את המשפחה", "את רוצה שזה יקרה גם לאחותך?", "אם תספר אנחנו נוציא אותך לפנימייה" ועוד).

 

ההשלכות והנזקים של תקיפה מינית

יהיה זה בלתי אפשרי לתאר במאמר בודד את השפעות התקיפה המינית, שפולשות אל כל תחומי החיים הפיזיולוגיים, הרגשיים, הבין אישיים והקוגניטיביים.

ההשפעה קשורה גם לטיב התקיפה ומשך הזמן שבו התקיימה, גיל הקרבן, תגובות הסביבה לניסיונות לדווח או לרמוז על המעשה ועוד.

תקיפה מינית שמתרחשת בגילאים הבוגרים עשויה לגרום גם להתפתחות כאבים פסיכוסומטיים שמובילים בין היתר לקשיים בתפקוד המיני ולפוסט טראומה.

תקיפה בגילאי הילדות עשויה לגרום לפוסט טראומה מורכבת שכוללת פגיעה עצמית, נטייה לאובדנות והרס עצמי, הפרעות פסיכיאטריות ועוד.

בנוסף, ילדות וילדים שחוו תקיפה מינית חשים שהם חסרי ערך ובעלי סלידה עצמית. הם עלולים להיות בעלי דימוי עצמי של פתיים וטיפשים ואף מתנתקים נפשית מגופם כך שנמנעת מהם היכולת לפתח זהות אישית תקינה.

 

מאות תקיפות מיניות מידי יום

הנתונים שעולים ממחקרים, נתונים וסטטיסטיקות מציגים תמונה מדאיגה ביותר. על פי ארגון הבריאות העולמי, כ-35% מכלל הנשים בעולם חוו או יחוו תקיפה מינית.

המשרד לביטחון פנים קובע כי תקיפה מינית מתרחשת כלפי אחת מכל שלוש נשים ואחת מכל חמש ילדות, כאשר אחד משבעה ילדים (בנות ובנים) עוברים גילוי עריות.

מחקר אחר אף בדק את צמיחת שיעורי הנפגעים מינית בגילאי הנערות וחשף כי 14% מתלמידי כיתה ו' דיווחו כי נפגעו מינית, 20% מהתלמידים הותקפו מינית בכיתה ח' ו-24% מהתלמידים הותקפו מינית בכיתה י'. מחציתם ציינו שהתקיפה אירעה יותר מפעם אחת.

לפי ארגוני הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית, מאות תקיפות מיניות מתרחשות מידי יום במדינת ישראל.

 

חוויתי תקיפה מינית: מה עכשיו?

בישראל קיימים שני אפיקים משפטיים: המשפט הפלילי והמשפט האזרחי. ההליך הפלילי נפתח עם הגשת התלונה על תקיפה מינית למשטרה. זו תחקור את התלונה ותעביר את התיק הלאה לפרקליטות.

כאן יוחלט על סמך הראיות בתיק האם להגיש כתב אישום, לסיים את התיק בהסדר מותנה או לסגור אותו .

אמנם אין חובה להגיש תלונה מיד לאחר הפגיעה, אך חשוב לדעת שכאשר הפגיעה אירעה רק זמן קצר לפני הגשת התלונה, יהיה אפשר לאסוף לגביה ראיות טובות יותר שבעתיד לא יהיה ניתן לאסוף (ייתכן שתתבצע בדיקה בבית החולים).

ככל שישנן יותר ראיות, כך גדלים הסיכויים להגשת כתב אישום. ועם זאת, אישה או גבר המגישים תלונה ייאלצו להתמודד עם הליך שדורש משאבים נפשיים גדולים מאוד ועפ"י סטטיסטיקות מדאיגות במיוחד, קרוב ל 90% מהתיקים ייסגרו מחוסר ראיות (ראו מאמרים נפרדים בענין זה באתר זה וכן פרסומים המופיעים בעמוד "מהתקשורת").

ההליך האזרחי נועד להשגת פיצויים כספיים לנפגעים בגין נזק שנגרם כתוצאה מתקיפה מינית והסיכוי להעניש באמצעותו את התוקף, טוב בהרבה מהסיכוי בהליך הפלילי.

התביעה מנוהלת ישירות מול הצד הפוגע וללא שום קשר להליך הפלילי, אך פסק הדין בו עשוי להפוך לראיה עבור ההליך הפלילי ולהיפך.

 

פיצוי כספי בגין תקיפה מינית

הנזקים שבגינם אפשר לתבוע פיצוי כספי הם: עלויות הטיפולים הנפשיים והשיקום (הוצאות על תרופות, רפואה משלימה, רפואת הנפש, סיוע בלימודים ועוד), הפסד השתכרות בעבר ובעתיד (כתוצאה מהיכולת להחזיק בעבודה או להתקדם בה ו/או עקב אחוזי נכות תפקודית שנקבעו לנפגעת), כאב וסבל, הוצאות עבור סיוע מגורם שלישי ועוד.

ניתן גם לתבוע פיצוי ללא הוכחת נזק בגין ההטרדה המינית (מאפשר לקבל על פי חוק פיצוי של עד 120,000 ₪ ובפרשה הכוללת מספר מקרים נפרדים של תקיפה/הטרדה מינית, לבית המשפט יש שיקול דעת האם לפסוק את הפיצוי הזה בגין כל מקרה בנפרד).

 

הליך פלילי מהגשת התלונה ועד כתב האישום

חקירה במשטרה עשויה להיות שלב מלחיץ וסוער ביותר מבחינה רגשית, גם אם הצוות החוקר הוכשר לעבודה מול נפגעות ונפגעי עבירות מין. באפשרותך לבקש להיחקר בתחנה או באמצעות ליווי ממרכזי הסיוע, שהחוקר/ת יתאמו בזמן שנוח לך.

כמו כן, זו זכותך לפי החוק לבחור את מגדר החוקר/ת ולקיים את החקירה בפרטיות בתוך חדר נפרד. אפשר שקרוב/ת משפחה, חבר/ה או מתנדב/ת ממרכז הסיוע ילוו אותך במהלך מתן העדות (וזאת בתנאי שהם לא היו נוכחים בזמן התקיפה).

החל מרגע הגשת התלונה, המתלוננת או המתלונן הופכים לעדים בתיק, כאשר עם מיצוי החקירה וההחלטה על הגשת כתב אישום תהיה זו המדינה שתתבע את הנאשם בעצמה.

בעקבות הגשת התלונה החשוד (התוקף) יזומן לחקירה או ייעצר והמשטרה תורה על הארכת מעצר או שחרור החשוד בהתאם לצרכי החקירה.

המשטרה עשויה לקיים עימות בין הנפגעת לתוקף. אם זהות התוקף איננה ידועה, המשטרה עשויה לסגור את התיק או לנסות לאתר אותו באמצעות גישה למצלמות פרטיות, הרכבת קלסתרון, מסדר זיהוי וצבירת עדויות שונות.

לאחר שתיק החקירה הושלם, הוא מועבר לפרקליטות להמשך טיפול.

הפרקליט או הפרקליטה לומדים את התיק ומחליטים האם יש מקום להגיש כתב אישום, התיק ייסגר אם יש קושי ראייתי, כשהחשוד לא אותר, כאשר מדובר בהתיישנות של המקרה ומסיבות נוספות.

מקרים אחרים יימשכו זמן ממושך.

 

אתם לא לבד

כנפגעי תקיפה מינית, יש חשיבות עליונה שתקבלו את הייעוץ המשפטי הנכון והמלא ביחס לכל האפשרויות העומדות לרשותכם ושתקבלו את הכלים לקבלת ההחלטה האסטרטגית הנכונה, השקולה והמתאימה ביותר עבורכם ספציפית.

עורך דין דורון ויינרייך מתמחה בייצוג נפגעות ונפגעי תקיפה מינית (לעולם אינו מייצג את התוקפים) ויעניק לכם שירות רגיש, אמפתי וקשוב ביותר.

עורך דין ויינרייך ידוע בנחישותו הבלתי מתפשרת בעשיית הצדק והשגת הפיצוי המקסימלי, תוך הענקת שירות אישי וצמוד מתחילת הטיפול בתיק ועד לסיומו.

המידע באתר זה רלוונטי, חשוב ומועיל ככל שיהיה, אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו, אינו מהווה עידוד לנקוט בפעולה משפטית או להימנע ממנה וכמובן אינו תחליף לפגישה אישית, רגישה, אמפתית ודיסקרטית עם עורך דין דורון ויינרייך.

עו"ד דורון ויינרייך מתמחה באופן בלעדי בייצוג נפגעות ונפגעי הטרדה מינית, תקיפה מינית ועבירות מין ואינו מייצג את הפוגעים בשום אופן ובשום מחיר. כל נקיטת פעולה או הימנעות ממנה מבלי להתייעץ לפני כן עם עו"ד דורון ויינרייך הינה על אחריות מבצע הפעולה או הנמנע ממנה בלבד.

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
דילוג לתוכן