תביעה בגין הטרדה מינית בעבודה מתי ואיך לעשות זאת נכון

הטרדות מיניות במקום העבודה לובשות צורות רבות ושונות. הטרדה יכולה להגיע מעמית לעבודה, מהמנהל, או מלקוח, והיא נעה בין נגיעה לא רצויה, תגובה או בדיחה לא הולמת ועד הבטחה לקידום בתמורה לטובות מיניות.

מה עשוי להיחשב כהטרדה מינית?

הטרדה מינית לא חייבת להיות ׳מינית׳. היא יכולה להיראות כמו:

 • הערות מקנטרות, מאיימות או פוגעות המבוססות על סטריאוטיפים (למשל, איך אנשים מסוימים ״אמורים״ לפעול).
 • בריונות והצקה לעובד/ת על בסיס המין, הזהות המגדרית (גבר אישה, טרנס), או הנטייה המינית (הומו, לסבית).
 • לפעמים הטרדה מינית נוגעת לסקס ולמשהו נוסף כמו גזע או מוצא אתני. לדוגמה, אישה שחורה עשויה להיות יעד להתנהגות פוגענית או עוינת בגלל השילוב בין היותה אישה לבין המוצא שלה.

 

מה אומר החוק על חובת המעביד?

החוק קובע תקנות המחייבות את המעסיק למנוע הטרדה מינית, ומתייחס גם לדרך שבה על המעסיק:

 • לטפל בתלונה על הטרדה מינית
 • לפעול למניעת הטרדות מיניות
 • ליצור תקנון למניעת הטרדות מיניות במקום העבודה

החוק מחייב את המעסיק לנקוט באמצעים למניעת הטרדות מיניות במקום העבודה, וקובע כיצד יהיה עליו לטפל בתלונות שכאלה.

במקרה שהמעסיק לא יפעל לפי תקנות החוק, עובדים שנפגעו מהטרדה מינית, יכולים להגיש תביעה אזרחית. המעסיק גם חושף את עצמו לקנסות או לכתב אישום שיגיש ׳אגף האכיפה של חוקי העבודה׳.

מינוי אחראי למניעת הטרדה מינית במקום העבודה

המעסיק חייב למנות אדם שיהיה אחראי למניעת הטרדה מינית במקום העבודה עצמו. זה לא חייב להיות אחד העובדים אלא מישהו מחוץ לעבודה, למשל עורך דין, ותפקידו:

 • לקבל תלונה על הטרדה מינית במקום העבודה
 • לברר את התלונה
 • להמליץ למעסיק על דרכי הטיפול בתלונה הספציפית
 • לייעץ, לספק מידע ולהדריך את העובד או העובדת שפנו אליו

לפעמים, האחראי מנוע מלטפל בתלונה בגלל חשש לניגוד עניינים, כגון:

 • קיים קשר משפחתי בין האחראי לבין המטריד המיני
 • האחראי הוטרד בעצמו על ידי אותו מטריד עליו חלה התלונה
 • התלונה נוגעת להטרדה שבוצעה על ידי הממונה הישיר על האחראי

במקרה של חשש לניגוד עניינים, האחראי יעביר את בירור התלונה לאדם אחר, או יבקש מהמעסיק למנות לו ממלא מקום זמני.

במקרה של שמועות על הטרדה מינית

לפי החוק למניעת הטרדה מינית במקום העבודה, מנהל חייב לדווח לאחראי על מניעת הטרדות מיניות במקום העבודה, על קיומן של שמועות על הטרדות מיניות, גם במקרים שבהם לא הוגשה תלונה רשמית.

לסיום, החוק הישראלי קבע במפורש את אחריותו של המעסיק לטיפול בתלונות להטרדה מינית, ומציין את הדרכים שבהם יש לנקוט כדי לטפל בתלונות אלה. יחד עם זאת, תמיד אפשר להיעזר בשירותיו המקצועיים של עורך דין המתמחה הטרדה מינית.

 

איך לבחור בעורך דין המתאים ביותר?

חשוב להקפיד שבחירתך בעו"ד שייצג אותך בעניינים כל כך רגישים תהא לאחר שהגעת למסקנה שמבחינה מקצועית יש לאותו עו"ד את הניסיון הטוב ביותר ואת הסיכוי הטוב ביותר להשיג את התוצאות הטובות ביותר במקרה שלך ומבחינה אנושית יש לו את היכולת הרגשית לתמוך בך וללוות אותך באופן צמוד ושוטף בעניינים כל כך חשובים ורגישים במהלך תקופה כל כך קשה.

עורך דין דורון ויינרייך מתמחה באופן בלעדי בייצוג נפגעות ונפגעי הטרדה מינית, תקיפה מינית  ועבירות מין ואינו מייצג את הפוגעים בשום אופן ובשום מחיר.

תאמו פגישה עם עורך דין דורון ויינרייך כבר בימים הקרובים.

המידע באתר זה רלוונטי, חשוב ומועיל ככל שיהיה, אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו, אינו מהווה עידוד לנקוט בפעולה משפטית או להימנע ממנה וכמובן אינו תחליף לפגישה אישית, רגישה, אמפתית ודיסקרטית עם עורך דין דורון ויינרייך.

עו"ד דורון ויינרייך מתמחה באופן בלעדי בייצוג נפגעות ונפגעי הטרדה מינית, תקיפה מינית ועבירות מין ואינו מייצג את הפוגעים בשום אופן ובשום מחיר. כל נקיטת פעולה או הימנעות ממנה מבלי להתייעץ לפני כן עם עו"ד דורון ויינרייך הינה על אחריות מבצע הפעולה או הנמנע ממנה בלבד.

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
משרד עו"ד תקיפה מינית

תקיפה מינית היא כל מעשה או פעולה בעלי אופי מיני שנעשים בניגוד לרצון החופשי. משרדו של עו"ד דורון ויינרייך הוא משרד עו"ד תקיפה מינית, אשר

קרא עוד »
החוק למניעת הטרדה מינית

לתוך המציאות היומיומית של חיינו השתרבבה לה מציאות שאסור להשלים איתה, ובה נשים (בדרך כלל) הפכו למעין  מטרה נעה במטווח, שמטרידים מיניים למיניהם מנסים עליה

קרא עוד »
עדויות תקיפה מינית בגוש קטיף

לתוך המציאות היומיומית של חיינו השתרבבה לה מציאות שאסור להשלים איתה, ובה נשים (בדרך כלל) הפכו למעין  מטרה נעה במטווח, שמטרידים מיניים למיניהם מנסים עליה

קרא עוד »
דילוג לתוכן