פיצויים על הטרדה מינית

את מסכת ההטרדות המשפילות במקום העבודה יש להפסיק מייד ובכל דרך חוקית אפשרית. יחד עם זאת, למרות התקנות הקבועות בחוק, במקרים רבים מעסיקים אינם מטפלים כראוי בתלונות. הגשת תלונה למשטרה ופתיחה בהליך פלילי הינה אחת האפשרויות החוקיות שבפני הנפגעת ועשויה אמנם להוביל לענישה, אך לא לפיצוי כספי משמעותי. לכן, חשוב לדעת כי ניתן בהחלט להגיש תביעת פיצויים על הטרדה מינית לבית הדין לעבודה או לבית משפט בעזרת משרד עו"ד ויינרייך.

כמו כן, במקרים רבים, עו"ד ויינרייך מסייע לנפגעת להשיג הסכם פיצויים על הטרדה מינית בעבודה, או על הטרדה מינית שלא קרתה במסגרת העבודה מחוץ לכותלי ביה"ד או ביהמ"ש – באופן ישיר מול הצד השני או לחלופין באמצעות הליך גישור.

תביעת פיצויים על הטרדה מינית – עבודה או משפחה

תביעת פיצויים על הטרדה מינית בעבודה או על הטרדה מינית שלא קרתה במסגרת העבודה (הטרדה מינית במשפחה, במהלך טיפול רפואי או פסיכולוגי וכיו"ב) מוגשת כנגד האדם הפוגע. לעיתים קרובות מדובר באדם הנושא משרה בכירה, שניצל את יחסי הקרבה והמרות לפגיעה בעובדת. לעיתים מדובר ברופא או בבעל מרות אחר ולעיתים מדובר בהטרדה מינית בתוך המשפחה או בנסיבות אחרות.

פיצויים על הטרדה מינית במקום העבודה

כשמדובר על הטרדה מינית בעבודה, חשוב לדעת כי על פי החוק למניעת הטרדה מינית משנת 1998, חייב המעסיק לפעול באופן ממשי למניעת ההטרדות, לפרסם את התקנון העוסק בכך, למנות גורם אחראי לטיפול בתלונות וכמובן לטפל בהן בצורה יסודית. אם מסיבה זו או אחרת המעסיק לא נקט באמצעים אלו, הוא הפר את החוק וניתן בהחלט לתבוע ולחייב גם אותו בתשלום פיצויים על הטרדה מינית ו/או על התנכלות.

פיצויים כספיים על הטרדה מינית ללא הוכחת נזק

עד לשנת 2013 ניתן היה לתבוע פיצויים על הטרדה מינית, עד לסכום של 50 אלף שקלים (בערכי 1998) ללא הוכחת נזקים. ואולם, מאחר שמדובר בסכומים נמוכים יחסית בהשוואה לעוצמת הפגיעה המינית, למורכבותו של ההליך ולאי הנעימות הכרוכה בו, נטו מתלוננות רבות לוותר על תביעת פיצויים על הטרדה מינית.

כתוצאה מכך עבר תיקון המעלה את סכום הפיצוי המקסימאלי ללא הוכחת נזק עד 120,000 ₪ לכל מעשה הטרדה מינית נפרד שלבית הדין או לביהמ"ש יש סמכות להתייחס אליו בנפרד בתוך אותה פרשה. המשמעות היא שניתן לתבוע את האדם הפוגע ואת המעסיק בסכומים אלו, מבלי להביא בפני בית הדין או בית המשפט ראיות לגובה הנזק. כמו כן במקרים בהם ניתן להוכיח נזק גבוה, ניתן לתבוע פיצויים על הטרדה מינית עם הוכחת נזק ואז יש להוכיח את הנזק.

הוכחת נזקים

לצד האפשרות לתבוע פיצויים ללא הוכחת נזק בסכום מקסימאלי של עד 120,000 ₪ לכל מעשה הטרדה מינית שבית הדין או בית המשפט מחליט להתייחס אליו בנפרד בתוך אותה פרשה. ניתן לתבוע פיצויים הרבה יותר גבוהים מ-120,000 ₪ על ידי הוכחת נזקים ספציפיים.

לדוגמא, נזקים נפשיים והוצאות על טיפולים פסיכולוגיים. כלומר, באופן שכזה פיצויים על הטרדה מינית עשויים להגיע לסכומים גבוהים מאוד והרבה מעל ל- 120 אלף שקלים, המסייעים לנפגעת לעבור בצורה נוחה יותר את התקופה הקשה ממילא.

מדוע חשוב לפנות לבעלי המקצוע?

מטבע הדברים, תביעות העוסקות בסיטואציות של הטרדות מיניות הינן רגישות ומורכבות, ודורשות התנהלות נבונה. הדבר נכון לא רק לגבי הייצוג בבית הדין, אלא גם בהליכים המשמעתיים במקום התעסוקה, ובוודאי בשלבים של ניהול מו"מ, גישור ופשרות מחוץ לכותלי בית המשפט. לכן, במקרים אלו כדאי לפנות למשרד עו"ד ויינרייך המתמקד בייצוג נפגעות ונפגעי הטרדה מינית בפרט ועבירות מין בכלל.

לסיכום

המידע באתר זה רלוונטי וחשוב, אך מועיל ככל שיהיה, הוא אינו תחליף לפגישה אישית, רגישה ואמפטית עם עורך דין שתחום עיסוקו הבלעדי הינו ייצוג נפגעות ונפגעים והוא מתמקד אך ורק בזה. חייגו אלינו לסיוע ונקבע פגישה כבר לימים הקרובים.

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
משרד עו"ד תקיפה מינית

תקיפה מינית היא כל מעשה או פעולה בעלי אופי מיני שנעשים בניגוד לרצון החופשי. משרדו של עו"ד דורון ויינרייך הוא משרד עו"ד תקיפה מינית, אשר תחום

קרא עוד »
הטרדה מינית מילולית

נאמר בספר משלי: "החיים והמוות ביד הלשון" והכוונה היתה שבכוחן של מילים להרוס את חייו של אדם, לפגוע בו בכל דרך אפשרית, לביישו, לבזותו, להשמיצו,

קרא עוד »
עדויות תקיפה מינית בגוש קטיף

לתוך המציאות היומיומית של חיינו השתרבבה לה מציאות שאסור להשלים איתה, ובה נשים (בדרך כלל) הפכו למעין  מטרה נעה במטווח, שמטרידים מיניים למיניהם מנסים עליה

קרא עוד »
החוק למניעת הטרדה מינית

לתוך המציאות היומיומית של חיינו השתרבבה לה מציאות שאסור להשלים איתה, ובה נשים (בדרך כלל) הפכו למעין  מטרה נעה במטווח, שמטרידים מיניים למיניהם מנסים עליה

קרא עוד »
סגירת תפריט
דילוג לתוכן