פגיעה מינית בילדים

במקרה של פגיעות מיניות בילדים – אפשר לפעול עד גיל 35! מעת לעת עולות לכותרות כתבות מחרידות המתארות מקרים חמורים של פגיעה מינית או התעללות מינית בילדים ובקטינים.  ואולם, קשות ככל שיהיו הן אינן מסוגלות לתאר עד סופה את עוצמת הפגיעה בילד הנפגע, או במי שהיה קטין בעת הפגיעה ועתה הוא אדם בוגר הנושא עימו מזה שנים את צלקות ההתעללות והתקיפה המינית.

לכן, כאשר קיימת כוונה לנקוט בצעדים חוקיים נגד הפוגע בגין מעשיו הקשים והמזעזעים, רגישותו של הנושא דורשת מעורך הדין שיהיה בעל אינטליגנציה רגשית גבוהה ביותר ושינהג עם הנפגעים בסובלנות ובעדינות מחד, ומאידך, שיפעל למיצוי הדין עם הפוגע במרץ ביעילות ובאופן תקיף וחד משמעי.

מהי פגיעה מינית בילדים?

פגיעה מינית בילדים יכולה להיעשות כתוצאה מפדופיליה (מחלה נפשית הבאה לידי ביטוי במשיכה מינית לילדים) והיא יכולה להיעשות מתוך מניעים אחרים. ילדים הינם חסרי ישע ולא מסוגלים להגן על עצמם ויש חיות אדם המנצלות זאת לרעה והופכות את הילדים לחפץ מיני עבורם לצורך סיפוק יצריהם ותאוותיהם החולניות. חלק לא קטן מהפגיעות המיניות בילדים קורה בתוך המשפחה.

הפגיעה המינית בילדים יכולה לבוא לידי ביטוי בדרכים שונות ובעיקר במגע באיברי מין, היחשפות של המבוגר בפני הילדים ואף מגע מיני עם הילדים, החדרת איברי מין או חפצים אחרים לאיברי מינם, פיהם וכיו'ב.

בתי המשפט מתייחסים בחומרה לפגיעה מינית בילדים, הינה התייחסות לדוגמה:

"על החומרה שיש בעבירות מין, לא כל שכן כאשר הן מבוצעות בקורבן קטין או קטינה, דומה כי אין צורך להכביר מילים. חילול כבוד האדם של הקורבן, ניצול התמימות, האמון, חוסר האונים ואי היכולת להתנגד באופן משמעותי שמאפיינים פעמים רבות קורבנות עבירה קטינים, ניצול החשש והפחד אצל רבים מהם מחשיפת המעשים, הצלקות הנפשיות העמוקות הנחרתות בנפשם, הפגיעה בתפקודם השוטף במסגרות החיים השונות, הזוגיות, החברתיות, האישיות ואחרות כל אלה הם אך מקצת הטעמים לחומרתם היתרה של עבירות המין המבוצעות בקטינים. הגנה על שלומם של קטינים, על שלמות גופם ונפשם הינה אינטרס חברתי…"

חוק העונשין עבירות מין לילדים

חוק העונשין מגדיר מספר עבירות מין לפי חומרתן (אונס, מעשה סדום או מעשה מגונה ועוד) ומכאן נגזרת הענישה. כאשר מדובר בקטינים הגדרות המחוקק מחמיר בענישה שהמחוקק מכיוון שהוא מכיר בכוח עודף של המבוגר הפוגע ומנגד באמון, התלות, חוסר האונים והיעדר השליטה של הקטין חסר הישע.. עוד חשוב לדעת כי על פי חוק אין זה משנה אם הילד הסכים לביצוע המעשה, בין אם מפני שהינו צעיר מדי על מנת להבין את השלכותיו, בין אם בשל הנחיתות מול הפוגע, ובין אם לאור היכרות מוקדמת עימו.

חוק התיישנות על עבירות מין בילדים

על פי חוק, קיימת התיישנות גם על מקרים של התעללות מינית בילדים (בקטינים). עוצמתה הקשה של פגיעה או תקיפה מינית בקטין מפעילה לעיתים רבות מנגנוני הגנה הדוחקים את החוויה אל מחוץ לזיכרונו. המחוקק מכיר בכך וקבע שבמקרים של תקיפה מינית בילדים (בקטינים) ניתן להגיש תביעות אזרחיות  עד גיל 35. לחוק ההתיישנות יש דקויות ומורכבות רבה ובכל מקרה אין לקבל החלטות על סמך המידע כאן ויש לבדוק כל מקרה לגופו בדחיפות האפשרית וללא כל דיחוי.

תביעה אזרחית / פלילית על פגיעה מינית בילדים

התביעה הפלילית מנוהלת על ידי המדינה כשמטרתה היא להעניש את הפוגע, ואכן מדובר בעונשים חמורים העשויים להגיע לשנות מאסר ארוכות, בפרט כאשר ההתעללות התרחשה במסגרת המשפחה.

כמו כן, הקורבן זכאי להגיש תביעה אזרחית על מנת לקבל פיצויים כספיים על פגיעות בגוף ובנפש שנגרמו לו, שמטבע הדברים יכולה להיות על סכומים גבוהים מאוד. יחד עם זאת, הוכחת הנזקים עקב אירועים שהתרחשו לפני שנים איננה פשוטה, וטעונה בחוות דעת מקצועיות ובייצוג משפטי הולם. אפשרות נוספת הינה לנסות להגיע להסכם פיצויים דיסקרטי מחוץ לכותלי בית המשפט (ראו מאמרים נפרדים באתר זה).

לסיכום

המידע באתר זה רלבנטי וחשוב, אך מועיל ככל שיהיה, הוא אינו תחליף לפגישה אישית, רגישה ואמפטית עם עורך דין שתחום עיסוקו הבלעדי הינו ייצוג נפגעות ונפגעים והוא מתמקד אך ורק בזה. חייגו אלינו לסיוע ונקבע פגישה כבר לימים הקרובים.

המידע באתר זה רלוונטי, חשוב ומועיל ככל שיהיה, אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו, אינו מהווה עידוד לנקוט בפעולה משפטית או להימנע ממנה וכמובן אינו תחליף לפגישה אישית, רגישה, אמפתית ודיסקרטית עם עורך דין דורון ויינרייך.

עו"ד דורון ויינרייך מתמחה באופן בלעדי בייצוג נפגעות ונפגעי הטרדה מינית, תקיפה מינית ועבירות מין ואינו מייצג את הפוגעים בשום אופן ובשום מחיר. כל נקיטת פעולה או הימנעות ממנה מבלי להתייעץ לפני כן עם עו"ד דורון ויינרייך הינה על אחריות מבצע הפעולה או הנמנע ממנה בלבד.

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
מעשים מגונים

מיצוי הדין עם מבצע מעשה מגונה לכל מעשה מגונה יש היבטים פליליים והיבטים אזרחיים שבמסגרתם ניתן לנהל הליכים נגד הפוגע. ההליך האזרחי מטרתו להשיג פיצויים כספיים

קרא עוד »
עורך דין הטרדה מינית בעבודה

כיצד לפעול במקרה של הטרדה מינית בעבודה? במקרה הפחות גרוע, הטרדה מינית בעבודה מתחילה במחמאות החורגות מגבול הטעם הטוב שדי מהר עוברות את הגבול והופכות

קרא עוד »
הטרדה מינית על ידי גורם מטפל

ייצוג נפגעות ונפגעי הטרדה מינית ע"י רופא, פסיכולוג, פסיכיאטר, מטפל מעת לעת אנו נתקלים בידיעות שמתפרסמות על הטרדות מיניות שבוצעו במהלך במסגרת טיפול אצל רופא,

קרא עוד »
מעשה מגונה בקטין

אחת מעבירות המין הקשות ביותר והבזויות ביותר הינה עבירות מין בקטינים. בחלק גדול מהמקרים של עבירות מין בקטינים מדובר בעבירות מין הנעשות בתוך התא המשפחתי

קרא עוד »
תביעה על הטרדה מינית

כל הטרדה מינית באשר היא פוגעת קשות בקורבן ולא כל שכן כאשר המעשים מתבצעים במסגרת מקום העבודה שרובנו נמצאים בו חלק גדול מחיינו הבוגרים, תלויים

קרא עוד »
ניצול יחסי מרות

מה מסתתר מאחורי המונח יחסי מרות? מה זה ניצול יחסי מרות ומה המשמעות החוקית של סיטואציה זו? האם התנהגות בעלת אופי מיני יכולה להיחשב כהטרדה מינית

קרא עוד »
דילוג לתוכן