פגיעה מינית בילדים

במקרה של פגיעות מיניות בילדים – אפשר לפעול עד גיל 35! מעת לעת עולות לכותרות כתבות מחרידות המתארות מקרים חמורים של פגיעה מינית או התעללות מינית בילדים ובקטינים.  ואולם, קשות ככל שיהיו הן אינן מסוגלות לתאר עד סופה את עוצמת הפגיעה בילד הנפגע, או במי שהיה קטין בעת הפגיעה ועתה הוא אדם בוגר הנושא עימו מזה שנים את צלקות ההתעללות והתקיפה המינית.

לכן, כאשר קיימת כוונה לנקוט בצעדים חוקיים נגד הפוגע בגין מעשיו הקשים והמזעזעים, רגישותו של הנושא דורשת מעורך הדין שיהיה בעל אינטליגנציה רגשית גבוהה ביותר ושינהג עם הנפגעים בסובלנות ובעדינות מחד, ומאידך, שיפעל למיצוי הדין עם הפוגע במרץ ביעילות ובאופן תקיף וחד משמעי.

מהי פגיעה מינית בילדים?

פגיעה מינית בילדים יכולה להיעשות כתוצאה מפדופיליה (מחלה נפשית הבאה לידי ביטוי במשיכה מינית לילדים) והיא יכולה להיעשות מתוך מניעים אחרים. ילדים הינם חסרי ישע ולא מסוגלים להגן על עצמם ויש חיות אדם המנצלות זאת לרעה והופכות את הילדים לחפץ מיני עבורם לצורך סיפוק יצריהם ותאוותיהם החולניות. חלק לא קטן מהפגיעות המיניות בילדים קורה בתוך המשפחה.

הפגיעה המינית בילדים יכולה לבוא לידי ביטוי בדרכים שונות ובעיקר במגע באיברי מין, היחשפות של המבוגר בפני הילדים ואף מגע מיני עם הילדים, החדרת איברי מין או חפצים אחרים לאיברי מינם, פיהם וכיו'ב.

בתי המשפט מתייחסים בחומרה לפגיעה מינית בילדים, הינה התייחסות לדוגמה:

"על החומרה שיש בעבירות מין, לא כל שכן כאשר הן מבוצעות בקורבן קטין או קטינה, דומה כי אין צורך להכביר מילים. חילול כבוד האדם של הקורבן, ניצול התמימות, האמון, חוסר האונים ואי היכולת להתנגד באופן משמעותי שמאפיינים פעמים רבות קורבנות עבירה קטינים, ניצול החשש והפחד אצל רבים מהם מחשיפת המעשים, הצלקות הנפשיות העמוקות הנחרתות בנפשם, הפגיעה בתפקודם השוטף במסגרות החיים השונות, הזוגיות, החברתיות, האישיות ואחרות כל אלה הם אך מקצת הטעמים לחומרתם היתרה של עבירות המין המבוצעות בקטינים. הגנה על שלומם של קטינים, על שלמות גופם ונפשם הינה אינטרס חברתי…"

חוק העונשין עבירות מין לילדים

חוק העונשין מגדיר מספר עבירות מין לפי חומרתן (אונס, מעשה סדום או מעשה מגונה ועוד) ומכאן נגזרת הענישה. כאשר מדובר בקטינים הגדרות המחוקק מחמיר בענישה שהמחוקק מכיוון שהוא מכיר בכוח עודף של המבוגר הפוגע ומנגד באמון, התלות, חוסר האונים והיעדר השליטה של הקטין חסר הישע.. עוד חשוב לדעת כי על פי חוק אין זה משנה אם הילד הסכים לביצוע המעשה, בין אם מפני שהינו צעיר מדי על מנת להבין את השלכותיו, בין אם בשל הנחיתות מול הפוגע, ובין אם לאור היכרות מוקדמת עימו.

חוק התיישנות על עבירות מין בילדים

על פי חוק, קיימת התיישנות גם על מקרים של התעללות מינית בילדים (בקטינים). עוצמתה הקשה של פגיעה או תקיפה מינית בקטין מפעילה לעיתים רבות מנגנוני הגנה הדוחקים את החוויה אל מחוץ לזיכרונו. המחוקק מכיר בכך וקבע שבמקרים של תקיפה מינית בילדים (בקטינים) ניתן להגיש תביעות אזרחיות  עד גיל 35. לחוק ההתיישנות יש דקויות ומורכבות רבה ובכל מקרה אין לקבל החלטות על סמך המידע כאן ויש לבדוק כל מקרה לגופו בדחיפות האפשרית וללא כל דיחוי.

תביעה אזרחית / פלילית על פגיעה מינית בילדים

התביעה הפלילית מנוהלת על ידי המדינה כשמטרתה היא להעניש את הפוגע, ואכן מדובר בעונשים חמורים העשויים להגיע לשנות מאסר ארוכות, בפרט כאשר ההתעללות התרחשה במסגרת המשפחה.

כמו כן, הקורבן זכאי להגיש תביעה אזרחית על מנת לקבל פיצויים כספיים על פגיעות בגוף ובנפש שנגרמו לו, שמטבע הדברים יכולה להיות על סכומים גבוהים מאוד. יחד עם זאת, הוכחת הנזקים עקב אירועים שהתרחשו לפני שנים איננה פשוטה, וטעונה בחוות דעת מקצועיות ובייצוג משפטי הולם. אפשרות נוספת הינה לנסות להגיע להסכם פיצויים דיסקרטי מחוץ לכותלי בית המשפט (ראו מאמרים נפרדים באתר זה).

לסיכום

המידע באתר זה רלבנטי וחשוב, אך מועיל ככל שיהיה, הוא אינו תחליף לפגישה אישית, רגישה ואמפטית עם עורך דין שתחום עיסוקו הבלעדי הינו ייצוג נפגעות ונפגעים והוא מתמקד אך ורק בזה. חייגו אלינו לסיוע ונקבע פגישה כבר לימים הקרובים.

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
בעילה אסורה בהסכמה

בעילה אסורה בהסכמה הינה מצב בו אדם משיג טובות הנאה מיניות מאדם אחר, בדרך כלל תוך שהוא מנצל מערכת יחסי מרות ביניהם ואת עדיפותו לעומת מי

קרא עוד »
תביעה על הטרדה מינית

כל הטרדה מינית באשר היא פוגעת קשות בקורבן ולא כל שכן כאשר המעשים מתבצעים במסגרת מקום העבודה שרובנו נמצאים בו חלק גדול מחיינו הבוגרים, תלויים

קרא עוד »
עבירת אונס

מהי עבירת אונס? ההגדרה החוקית של אונס עפ"י חוק העונשין (החוק הפלילי העיקרי של מדינת ישראל) הינה רחבה ואולם ברוב המקרים מדובר בבעילת אישה שלא

קרא עוד »
עורך דין הטרדה מינית בעבודה

כיצד להתמודד עם סיטואציה של הטרדה מינית בעבודה? במקרה הפחות גרוע, הטרדה מינית בעבודה מתחילה במחמאות החורגות מגבול הטעם הטוב שדי מהר עוברות את הגבול

קרא עוד »
סגירת תפריט
דילוג לתוכן