יחסי מין עם המטפל פירושם אונס במרמה

לא מזמן התפרסמו כתבות על מטפל אלטרנטיבי שנעצר בעקבות תלונות של עשרות לקוחות שהגיעו אל "המטפל" כדי שיטפל בבעיה רפואית או רגשית שסבלו ממנה ולאחר שהוא הצליח לרכוש את אמונן הוא שיכנע אותן לקבל ממנו "טיפול" שבמסגרתו הוא יבצע בהן מעשים מיניים שיפתרו את הבעיה הרפואית או הנפשית (חרדות למשל) שהן סובלות ממנה. המעשים המיניים הללו כללו יחסי מין מלאים, מעשים מגונים ועוד. המתלוננות היו נשים בכל הגילאים ומשמשות במגוון תפקידים ומקצועות במשק הישראלי.

נסיוני כעו"ד המתמקד בייצוג נפגעות ונפגעי הטרדה מינית ועבירות מין שונות, מלמד על כך שהמקרה הנ"ל אינו מקרה בודד ונדיר אלא אחד מתוך מקרים רבים בהם מטפל בעל כריזמה וכושר שכנוע, מצליח לשכנע את לקוחותיו לקבל "טיפול" הכולל מעשים מיניים.

מקרים של יחסי מין כמסווה של "טיפול" קרו במסגרת טיפול פסיכיאטרי, טיפול רפואי , טיפול פסיכותראפי, טיפול פסיכולוגי, טיפול  ברפואה משלימה (דיקור סיני, טיפול הוליסטי, טיפול באנרגיות מיוחדות ועוד), טיפול באמנות, טיפול ע"י עובד סוציאלי ועוד.

 

מניסיוני מדובר בטיפול מסווה אשר נועד לשרת צד אחד וזה נקרא אונס במרמה

חשוב לדעת שה"טיפול" הזה אינו טיפול כלל וכלל וההסכמה שהמטופל נתן הינה חסרת משמעות: מדובר באונס -אונס במרמה!!

עו"ד דורון ויינרייך מתמחה בייצוג נפגעות ונפגעי הטרדה מינית ועבירות מין שונות, מרצה בתחום, כותב ומפרסם מאמרים, וכן מנהל שני פורומים גדולים באינטרנט הנתונים מענה לעשרות אלפי פונים בתחום הטרדה מינית, הטרדה מינית בעבודה והטרדה מינית בתחומים נוספים כמו במהלך טיפול רפואי, במהלך טיפול פסיכולוגי ועוד.

אונס במרמה הינו עבירת מין פלילית חמורה ביותר (עבירת פשע), המוגדרת בחוק העונשין, תשל"ז-1977  כך [ר' סעיף קטן (2)]: "345. (א)

 

הבועל אשה:

  • שלא בהסכמתה החופשית.
  • בהסכמת האשה, אך הושגה במרמה לגבי מיהות העושה או מהות המעשה.
  • כשהאשה היא קטינה שטרם מלאו לה ארבע עשרה שנים, אף בהסכמתה או תוך ניצול מצב של חוסר הכרה בו שרויה האשה, או מצב אחר המונע ממנה לתת הסכמה חופשית.
  • תוך ניצול היותה חולת נפש או לקויה בשכלה, אם בשל מחלתה או בשל הליקוי בשכלה לא היתה הסכמתה לבעילה הסכמה חופשית.

הרי הוא אונס ודינו – מאסר שש עשרה שנים. "

אונס במרמה הינו קיום יחסי מין בהסכמה המושגת באמצעות מרמה:

  • ביחס למיהות המעשה (למשל הצגת יחסי מין כחלק מטיפול נפשי, רפואי או פרה רפואי, הצגת יחסי מין כחלק מתראפיה באמנות ועוד)
  • ביחס למיהות העושה (למשל: אדם נשוי ממוצא ערבי שהציג עצמו כרווק יהודי המעוניין בקשר רומנטי, אדם שהציג עצמו כטייס לשעבר, רופא ובעל נכסים, אדם שנולד עם אברי מין נקביים שהציג עצמו כזכר ועוד).

 

אונס במרמה מהווה גם הפרה קשה של החקיקה האזרחית, לרבות הפרת החוק למניעת הטרדה מינית, תשנ"ח – 1998.

החוק למניעת הטרדה מינית מגדיר יחסים בין מטפל למטופל כיחסי תלות ומרות. יחסים תלות אלו אינם שווי כוחות ויש בהם פערי כוח והשפעה דרמטיים בין בעל המרות (המטפל) לבין התלוי בו (המטופל) וכתוצאה מכך, למטפל ישנה עדיפות מוחלטת ביחס למטופל.

במערכת היחסים הזו המטופל מגיע אל המטפל כאשר הוא במצב נחות, סובל מבעיות שונות ותלוי באופן טוטאלי בעזרתו מקצועית של המטפל, אליו הוא פנה כדי לפתור את הבעיות מהן הוא סובל. לעומתו, במערכת היחסים הזו, המטפל הינו בעל הסמכות המקצועית – הגורם שאמור להשתמש בהכשרה, בידע ובנסיון המקצועיים שלו, בתום לב וביושרה מקצועית ולהחליט מה הבעיות מהן סובל המטופל לנוכח הסימפטומים שהוא מאתר, ולגבש פתרונות ראויים והולמים שבכוחם לפתור את הבעיות הללו.

 

לא תמיד הסכמה פירושה הסכמה מצד המטופל

מטופל שנותן הסכמתו לטיפול כזה או אחר שהמטפל ממליץ עליו, מסתמך על סמכותו המקצועית של המטפל ונותן בו אמון מוחלט.

מטפל שמשכנע את המטופל להסכים לקיים איתו יחסי מין במסווה של טיפול, מועל באמון הזה, מרמה את המטופל, פועל בניגוד לטובתו וגורם לו נזק עצום. המטפל הזה מפר את החוק הפרות קשות והוא גם פועל בניגוד לכללי האתיקה השונים, שכן, ביחסי מין עם המטפל, אין שום דבר שקשור לטיפול נפשי, בריאותי, רפואי או פארה-רפואי כלשהו והם נועדו אך ורק כדי ספק את יצריו של המטפל.

לנוכח יחסי התלות של המטופל במטפל והנחיתות המוחלטת בה נמצא המטופל ביחס למטפל, אין כל משמעות להסכמה שהמטופל נתן ליחסי מין עם המטפל, וטיעוני הגנה הנשמעים שוב ושוב מצד המטפלים, לפיהם המטופל הסכים ליחסי המין, הינם חסרי משמעות ומשקל ואינם מהווים אפילו משענת קנה קצוץ עבור המטפלים.

 

להסתכל לאחור יכול להיות מאוד לא נעים

מטופלים רבים כועסים על עצמם בדיעבד ומלאי רגשות אשם איך לא התנגדו, איך נגררו בתמימות למערכת מעוותת כזו, איך לא מנעו מבעוד מועד את שניתן היה למנוע.

 

הכעסים העצמיים האלו מיותרים

המטופלים היו שבויים במערכת של תלות מוחלטת במטפל, האמינו בו אמונה עיוורת, היו נתונים להשפעה מאגית של הכריזמה שלו והאמינו באמת ובתמים שהם צריכים לשתף פעולה באופן מלא על מנת להיחלץ מהמצב הבעייתי איתו הגיעו לטיפול. המטופלים גם חששו מאד לאבד את התמיכה המאד מחזקת של המטפל, אשר בעת ה"טיפול" נסך בהם הרגשת ביטחון חום ותחושה שהם מתקדמים לקראת פתרון הבעיות שלהם.

הדבר האחרון שהמטופלים יכלו לעשות במצבם הנחות ביחס למטפל היה לצאת נגד מרותו וסמכותו המקצועית ולהסתכן בהיקלעות למצב בו הם ישארו עם הבעיה וללא המעטפת התומכת של המטפל.

מדובר במלכודת דבש שקשה מאד להיחלץ ממנה ויש לזכור שאת מה שהמטופל רואה בדיעבד וגורם לו לאותם רגשי אשם, לא היתה לו כל דרך לראות במהלך ה"טיפול" (והדבר האחרון שהוא צריך לעשות זה לכעוס על עצמו).

 

לסיכום

הדבר הנכון ביותר לעשות עקב "טיפול" כאמור, הינו לפנות בהקדם האפשרי לייעוץ משפטי אצל עו"ד העוסק בייצוג נפגעות ונפגעי הטרדה מינית ועבירות מין למיניהן ולבדוק אלו צעדים חוקיים ניתן לנקוט נגד אותו "מטפל".

חשוב לדעת שבין הצעדים הללו, גם צעדים דיסקרטיים לקבלת פיצוי כספי גבוה בהם הנפגע/ת אינו נחשף כלל וגם צעדים משפטיים קונבנציונאליים כמו הגשת תביעה אזרחית או הגשת תלונה במשטרה.

עו"ד דורון ויינרייך מתמחה בייצוג נפגעות ונפגעי הטרדה מינית ועבירות מין שונות, מרצה בתחום, כותב ומפרסם מאמרים, וכן מנהל שני פורומים גדולים באינטרנט הנתונים מענה לעשרות אלפי פונים בתחום הטרדה מינית, הטרדה מינית בעבודה והטרדה מינית בתחומים נוספים כמו במהלך טיפול רפואי, במהלך טיפול פסיכולוגי ועוד.

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
משרד עו"ד תקיפה מינית

תקיפה מינית היא כל מעשה או פעולה בעלי אופי מיני שנעשים בניגוד לרצון החופשי. משרדו של עו"ד דורון ויינרייך הוא משרד עו"ד תקיפה מינית, אשר תחום

קרא עוד »
הטרדה מינית מילולית

נאמר בספר משלי: "החיים והמוות ביד הלשון" והכוונה היתה שבכוחן של מילים להרוס את חייו של אדם, לפגוע בו בכל דרך אפשרית, לביישו, לבזותו, להשמיצו,

קרא עוד »
סגירת תפריט
דילוג לתוכן