עבירת אונס

מהי עבירת אונס?

ההגדרה החוקית של אונס עפ"י חוק העונשין (החוק הפלילי העיקרי של מדינת ישראל) הינה רחבה ואולם ברוב המקרים מדובר בבעילת אישה שלא בהסכמתה החופשית או בבעילת אישה תוך ניצול מצב של חוסר הכרה או  ניצול מצב אחר המונע ממנה לתת הסכמה חופשית. "בעילה" הינה "החדרת איבר מאיברי הגוף או חפץ לאיבר המין של האישה". החוק מתייחס באופן מחמיר יותר לבעילת קטינה ולמשל כשהיא מתחת לגיל 16, גם אם נתנה את הסכמתה אין משמעות להסכמה זו.

 

מהן ההגדרות למעשה סדום

ההגדרות החוקיות המלאות של עבירת אונס הינן רחבות יותר והמידע הנ"ל הינו חלקי ולמען ההמחשה בלבד. ההגדרות החוקיות של "מעשה סדום" עפ"י חוק העונשין הן דומות למפורט לעיל. "מעשה סדום" הינו "החדרת איבר מאברי הגוף או חפץ לפי הטבעת של אדם, או החדרת איבר מין לפיו של אדם".

 

עבירת אונס ומעשה סדום

עבירת אונס ומעשה סדום מהווים עבירות פליליות עפ"י חוק העונשין שגם מגדיר תקופות מאסר שונות בגין כל עבירה ועבירה. עורך דין אונס המיצג נפגעים בתחום זה צריך להיות מכיל ומבין כלפי הקורבן וסרטיבי בבית המשפט. הליך פלילי מתחיל בהגשת תלונה במשטרה וככל שבסיומה של חקירת המשטרה, הפרקליטות מגישה כתב אישום, מתנהל משפט פלילי שבו המדינה תובעת את החשוד ומעמד הקרבן הינו מעמד של "מתלונן" והשפעתו על ההליך הפלילי מועטה ביותר.

 

במסגרת ההליך הפלילי, ביהמ"ש רשאי לפסוק בנוסף למאסר גם פיצויים עונשיים שעפ"ר הינם בסכומים נמוכים של עשרות אלפי ₪ בלבד. להבדיל, בהליך האזרחי שמטרתו לפצות על הנזק שהפוגע גרם לנפגע, הסכומים שניתן לפסוק הינם בהתאם לגובה הנזק המוכח ובמקרים החמורים יכולים להגיע למאות אלפי ואף למיליוני ₪.

 

תביעת פיצויים מהפוגע

כל עבירה פלילית כנ"ל מהווה גם הפרת חוק אזרחית (עוולה) ולכן בנוסף להליך הפלילי (או במקומו) יש לכל נפגע את הזכות לנקוט בהליך אזרחי שבמסגרתו הוא תובע פיצויים מהפוגע. בהליך האזרחי מעמדו של הנפגע הוא מעמד של תובע, שליטתו על התהליך מלאה והמדינה אינה צד להליך הזה. ההליך הינו אך ורק בין התובע לנתבע, כמובן באמצעות עורכי דינם ועפ"י החוק וסדרי הדין בבתי המשפט. ההליך האזרחי יכול להוביל לפיצויים גם בהליכים שמקדימים אותו ו/או נלווים אליו כמו גישור, בוררות וכיו"ב.

בעבירת מין כמו אונס, מעשה סדום, מעשים מגונים, שנחשבות גם כ"הטרדה מינית", יש לעיתים מקרים בהם לתובע (הנפגע) קשה להוכיח נזק. במקרים אלו יש פתרונות שבדין המאפשרים להתגבר על כך כמו למשל פיצוי ללא הוכחת נזק הקבוע בחוק למניעת הטרדה מינית (פיצוי בסכום שלא יעלה על 120,000 ₪ למקרה כאשר לביהמ"ש יש את שיקול הדעת לפסוק פיצוי נפרד בגין מספר מקרים בתוך אותה פרשה. עד כה בתי המשפט הפעילו שיקול דעת זה במשורה ואולם האפשרות קיימת בידם). פתרונות נוספים שיש בידי ביהמ"ש הינם פיצוי בגין נזק לא ממוני (סכום שביהמ"ש אומד אותו בהתאם לפרמטרים שונים המשקפים את עוצמת הפגיעה בתובע) ועוד.

הבלגה, הרכנת ראש ורגשי אשם משרתים רק את הפוגע. אין סיבה בעולם שהוא לא ישלם על הפגיעה בכם ובכבודכם ביוקר ובהקדם האפשרי! החזירו לעצמכם את השליטה במצב ובצעו כבר עכשיו את הצעד הראשון. פנו אלינו ונגבש עבורכם את המהלך הדיסקרטי המתאים ביותר למקרה ולאינטרסים שלכם.

 

האם לבחור בהליך פלילי או הליך אזרחי?

מומלץ לקבל החלטה באיזו הליך לבחור (פלילי או אזרחי או שניהם יחד) רק לאחר ייעוץ משפטי הולם והבנת המשמעות של כל הליך והליך. כדי לעזור לכם להבין יותר את ההכרעה בין הליך פלילי לאזרחי גיבשנו עבורכם מאמר העוסק בכך באריכות.

 

עורך דין אונס

כעורך דין העוסק מזה שנים במלוא זמני בייצוג נפגעות ונפגעי עבירות אונס, מעשה סדום או מעשים מגונים, אני מלווה נפגעים ונפגעות של מקרים קשים ברמה יומיומית. נפגעים כתוצאה מאחד המעשים הנוראים הללו, הדבר הנכון ביותר שיעשו הינו לפנות בהקדם האפשרי לעו"ד שזהו תחום מומחיותו הבלעדי. מיותר לציין את החשיבות הרבה של התמצאות בפרטים הקטנים של החוק והפסיקה בתחום זה – הרבה פעמים זהו ההבדל בין הצלחה לכישלון.

עו"ד כזה יאפיין את המשמעות המשפטית של המקרה (אונס, מעשה סדום, מעשים מגונים) ואת האפשרויות החוקיות העומדות לרשות הנפגעים ויעזור להם לגבש את הפתרון המועדף עליהם בהתאם לרגישויות הרבות הקיימות אצלם ולמאפיינים של אותו מקרה.

 

בחירתך בעורך דין אונס שייצג אותך בעניינים כל כך רגישים קריטית ביותר

לא די שתגיעו למסקנה שמבחינה מקצועית יש לאותו עורך דין את הניסיון הטוב ביותר ואת הסיכוי הטוב ביותר להשיג עבורכם את התוצאות הטובות, חשוב לא פחות שתהייה לו מבחינה אנושית היכולת הרגשית לתמוך בכם וללוות אתכם באופן צמוד ושוטף בעניינים כל כך חשובים ורגישים במהלך תקופה כל כך קשה.

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
בעילה אסורה בהסכמה

בעילה אסורה בהסכמה הינה מצב בו אדם משיג טובות הנאה מיניות מאדם אחר, בדרך כלל תוך שהוא מנצל מערכת יחסי מרות ביניהם ואת עדיפותו לעומת מי

קרא עוד »
תקיפה מינית

במקרים שלפניכם כל הנפגעות והנפגעים עברו תקיפה מינית שבמהלכה, התוקף נגע בגופם נגיעות אסורות. התוקף יכול להיות אדם זר ובהרבה מקרים התוקף הינו אדם שהמותקף מכיר אותו על

קרא עוד »
מעשים מגונים

מיצוי הדין עם מבצע מעשה מגונה לכל מעשה מגונה יש היבט פלילי והיבט אזרחי, המאפשרים לקורבנות למצות את הדין עם הפוגע. עורך דין דורון ויינרייך, המייצג אך

קרא עוד »
מעשה מגונה בקטין

אחת מעבירות המין הקשות ביותר והבזויות ביותר הינה עבירות מין בקטינים. בחלק גדול מהמקרים של עבירות מין בקטינים מדובר בעבירות מין הנעשות בתוך התא המשפחתי

קרא עוד »
הטרדה מינית בצבא

"אחת מכל 8 חיילות בצה"ל דיווחה השנה על הטרדה מינית בצבא". כך בכתבתו של מתן חצרוני, כתב חדשות 2 באינטרנט, חדשות 2, שפורסמה ב 03/02/14. עפ"י

קרא עוד »
סגירת תפריט
דילוג לתוכן