ניצול יחסי מרות

מה מסתתר מאחורי המונח יחסי מרות?

מה זה ניצול יחסי מרות ומה המשמעות החוקית של סיטואציה זו? האם התנהגות בעלת אופי מיני יכולה להיחשב כהטרדה מינית כאשר מתקיימים יחסי מרות והאם אותה התנהגות בדיוק לא תיחשב כהטרדה מינית בהיעדרם של יחסי מרות? בין מי למי קיימים יחסים כאלה? המאמר הבא, פרי עטו של עו"ד דורון ויינרייך, עוסק בצורה מלאה בנושא.

לפני שנים בחרתי לעסוק במלוא זמני אך ורק בייצוג של נפגעות ונפגעי הטרדה מינית, תקיפה מינית או עבירות המין השונות, ובין הפרשות הנמצאות על שולחני באופן שוטף יש כמובן גם פרשות רבות הקשורות ליחסי מרות.

 

מהם יחסי מרות?

יחסי מרות הינם יחסים הנובעים ממצב בו נתונים שני בני אדם, הנובע מתפקידם, ממקצועם או ממעמדם, וכתוצאה ממנו לאחד מהם יש עדיפות בולטת ביחס לשני, אשר באה לידי ביטוי בכוחו או בהשפעתו או ביכולתו להשפיע על השני.

הבלגה, הרכנת ראש ורגשי אשם משרתים רק את הפוגע. אין סיבה בעולם שהוא לא ישלם על הפגיעה בכם ובכבודכם ביוקר ובהקדם האפשרי! החזירו לעצמכם את השליטה במצב ובצעו כבר עכשיו את הצעד הראשון. פנו אלינו ונגבש עבורכם את המהלך הדיסקרטי המתאים ביותר למקרה ולאינטרסים שלכם.

 

סוגי יחסי מרות

אנו פוגשים בסוגים שונים של יחסי מרות. למשל: יחסי מרות בעבודה בין מנהל לכפיפיו, יחסי מרות בין מורה לתלמידיו, בין מרצה לסטודנטים, בין רופא לבין פציינטים, יחסי מרות בין פסיכולוג או פסיכיאטר לבין מטופלים, יחסי מרות בין מפקד בצבא או במשטרה לבין פקודיו, בין מטפל ברפואה משלימה (למשל דיקור סיני, שיאצו, רפלקסולוגיה, כירופרקטיקה, הומאופתיה) לבין מטופליו, יחסי מרות בין כהן דת לבין מאמיניו, ועוד.

כתוצאה מהפרשי הכוח במערכות היחסים הנ"ל, האדם שנמצא במצב נחות יותר ביחס לאדם השני, מתפקד בתנאים שונים מהתנאים הנורמליים הקיימים בין שני בני אדם. למשל הוא חושש להביע התנגדות (כי להתנגדות כזו יש מחיר שהוא חושש לשלם), הוא עשוי להביע הסכמה שאינה מתוך רצון חופשי ועוד.

כתוצאה מהפרשי הכוח במערכות היחסים הנ"ל, האדם שנמצא במצב נחות יותר ביחס לאדם השני, מתפקד בתנאים שונים מהתנאים הנורמליים הקיימים בין שני בני אדם. למשל הוא חושש להביע התנגדות (כי להתנגדות כזו יש מחיר שהוא חושש לשלם), הוא עשוי להביע הסכמה שאינה מתוך רצון חופשי ועוד.

טובות הנאה מיניות בעבודה

תופעה מוכרת במצב של יחסי מרות, הינה ניצול אסור של מרות שבמהלכו בעל המרות מנצל את מעמדו על מנת ל"קבל" טובות הנאה מיניות ממי שנתון למרותו, שחושש לשלם את "המחיר" של הבעת התנגדות. במקרה של ניצול אסור של יחסי מרות ביחסי העבודה, משמעות הסירוב יכולה להיות איבוד מקום העבודה או תפקיד כזה או אחר ופגיעה בפרנסה ובמשפחה.

 

טובות הנאה מיניות בלימודים

במקרה של ניצול אסור של יחסי מרות מצד מרצה, תוצאה של הבעת התנגדות יכולה להיות פגיעה בלימודים ואובדן זמן וכסף וכך בכל מערכת של יחסי מרות, יש את "המחיר" האופייני לאותה מערכת, כתוצאה מהבעת התנגדות.

המחוקק שהכיר בנחיתותו של הכפוף למרות לבעל המרות, מתייחס באופן שונה להטרדה מינית במסגרת של יחסי מרות. כך למשל, בין המעשים הנחשבים כהטרדה מינית קיימים גם שני אלה: הצעות חוזרות בעלות אופי מיני שמופנות לאדם והתייחסויות חוזרות המופנות לאדם המתמקדות במיניותו.

 

בהקשר של יחסי מרות החוק מקל על מי שכפוף למרות, בין היתר כך:

  • כאשר לא מדובר ביחסי מרות, החוק מציב תנאי הדורש מהמוטרד להראות למטריד שהוא אינו מעוניין בהצעות או בהתייחסויות הנ"ל. כאשר מדובר ביחסי מרות, החוק פוטר את המוטרד מהתנאי הזה.
  • במסגרת יחסי העבודה על מנת שמעשים כנ"ל מצד בעל מרות ייחשבו כהטרדה מינית, די בהצעה או בהתייחסות אחת בלבד (אין צורך בהצעות או בהתייחסויות חוזרות).

המידע באתר זה רלבנטי וחשוב, אך מועיל ככל שיהיה, הוא אינו תחליף לפגישה אישית, רגישה ואמפטית עם עורך דין שתחום עיסוקו הבלעדי הינו ייצוג נפגעות ונפגעים והוא מתמקד אך ורק בזה. התקשרו אלינו לסיוע ונקבע פגישה כבר לימים הקרובים.

 

ייצוג משפטי במקרה של ניצול יחסי מרות

הדרך הנכונה להתמודד עם מה שנראה למוטרד כהטרדה מינית, הינה לפנות בהקדם האפשרי לעו"ד שתחום מומחיותו הינו ייצוג נפגעות ונפגעי הטרדה מינית, תקיפה מינית ועבירות מין. עו"ד כזה יוכל לעזור לנפגעות ונפגעי ההטרדה המינית לאפיין את המשמעות המשפטית של המקרה שקרה להם ואת האפשרויות החוקיות העומדות לרשותם וכן לעזור להם לגבש את הפתרון המועדף עליהם בהתאם לרגישויות הרבות הקיימות אצלם ולמאפיינים של אותו מקרה.

כעו"ד העוסק במלוא זמני בייצוג נפגעות ונפגעי הטרדה מינית, תקיפה מינית, חלק מהפרשות שאני עוסק בהן באופן שוטף הינו על רקע של ניצול אסור של יחסי מרות. מיותר לציין את החשיבות הרבה של התמצאות בפרטים הקטנים של החוק והפסיקה בתחום זה – הרבה פעמים ההבדל בין הצלחה לכישלון מצוי בפרטים הללו.

 

על כן חשוב לבחור בעו"ד העומד בתנאים הללו:

  • תחום מומחיותו הינו ייצוג נפגעות ונפגעי הטרדה מינית, תקיפה מינית או עבירות מין.
  • הנפגעת או הנפגע נפגשו איתו ושוכנעו שמבחינה מקצועית יש לו את הסיכוי הטוב ביותר להשיג את התוצאות הטובות ביותר באותו מקרה ומבחינה אנושית הוא מתאים ללוות אותם בפרשה כל כך רגישה.
צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
עורך דין הטרדה מינית בעבודה

כיצד להתמודד עם סיטואציה של הטרדה מינית בעבודה? במקרה הפחות גרוע, הטרדה מינית בעבודה מתחילה במחמאות החורגות מגבול הטעם הטוב שדי מהר עוברות את הגבול

קרא עוד »
הטרדה מינית בצבא

"אחת מכל 8 חיילות בצה"ל דיווחה השנה על הטרדה מינית בצבא". כך בכתבתו של מתן חצרוני, כתב חדשות 2 באינטרנט, חדשות 2, שפורסמה ב 03/02/14. עפ"י

קרא עוד »
תביעה על הטרדה מינית

כל הטרדה מינית באשר היא פוגעת קשות בקורבן ולא כל שכן כאשר המעשים מתבצעים במסגרת מקום העבודה שרובנו נמצאים בו חלק גדול מחיינו הבוגרים, תלויים

קרא עוד »
מעשים מגונים

מיצוי הדין עם מבצע מעשה מגונה לכל מעשה מגונה יש היבט פלילי והיבט אזרחי, המאפשרים לקורבנות למצות את הדין עם הפוגע. עורך דין דורון ויינרייך, המייצג אך

קרא עוד »
סגירת תפריט
דילוג לתוכן