הטרדה מינית בצבא

"אחת מכל 8 חיילות בצה"ל דיווחה השנה על הטרדה מינית בצבא". כך בכתבתו של מתן חצרוני, כתב חדשות 2 באינטרנט, חדשות 2, שפורסמה ב 03/02/14. עפ"י הכתבה: "בצה"ל מודאגים מהעלייה במספר החיילות והחיילים שדיווחו על הטרדה מינית במסגרת הצבאית ומחוצה לה. במקביל, נרשם בשנתיים האחרונות גידול הדרגתי במספר החיילים הגברים שהתלוננו על תקיפה או הטרדה מינית.

 

נתוני הטרדה מינית בצה"ל

הנתון המדאיג ביותר: מרבית החיילות שהותקפו מינית מסרבות להגיש תלונה דוח שחשפה היום (ב') יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים, מצביע על עלייה מדאיגה במספר החיילות והחיילים שדיווחו על פגיעה מינית בצה"ל. על פי נתוני הדוח, שהגישה תא"ל רחל טבת ויזל לוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת, לפחות 561 חיילות וחיילים דיווחו על פגיעה מינית בשנה החולפת, לעומת 511 מקרים בשנת 2012.

49% מהתקיפות היו פיזיות, בעוד שהשאר הוגדרו הטרדות מילוליות שפגעו במתלוננים. 4% מסך המקרים הגיעו לכדי מעשי אונס של ממש. בנוסף נרשמו 396 דיווחים על אירועים בנסיבות אזרחיות, עת שהמוטרדת שהתה מחוץ למסגרת הצבאית. גם מנתון זה נגזרת עלייה גדולה בהשוואה לאשתקד, אז דווחו 266 אירועי הטרדה של חיילות במסגרת האזרחית…. רוב החיילות שהותקפו מינית לא מגישות תלונה. אחד הנתונים המדאיגים הוא שלפחות 61% מהפונות למרכז הסיוע החליטו בסופו של דבר לא להגיש תלונה בעקבות תקיפה מינית שחוו….".

 

להלן נתונים שפורסמו ע"י איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית בשנת 2014:

כתוצאה מכך, מוכרות לנו רק ההכתבות על הטרדה מינית במסגרת צה"ל מתפרסמות מידי פעם, בעיקר כאשר ההטרדה המינית לכאורה מתבצעת ע"י מפקדים בכירים. מקרים אחרים של הטרדה מינית בצבא לא מקבלים כותרות וברובם ככל הנראה גם לא מוגשות תלונות, אולם הם קורים כמו בכל מגזר אחר ומבחינה סטטיסטית יחסית אולי אף יותר , שכן המסגרת הצבאית הסגורה (בד"כ), יחסי הכוח בין מפקד לאלו שכפופות לו ועוד תנאים יחודיים, מהווים מעין חממה לנגע הרע הזה של הטרדה מינית במסגרת הצבא.

 

מהי הטרדה מינית בצבא?

הטרדה מינית בצבא היא אותה הטרדה מינית שיכולה להתבצע בכל מקום אחר, רק שהסביבה אלא שהרקע והדמויות המעורבות קשורים לצבא. איך החוק מגדיר הטרדה מינית?

המידע באתר זה רלבנטי וחשוב, אך מועיל ככל שיהיה, הוא אינו תחליף לפגישה אישית, רגישה ואמפטית עם עורך דין שתחום עיסוקו הבלעדי הינו ייצוג נפגעות ונפגעים והוא מתמקד אך ורק בזה. התקשרו אלינו לסיוע ונקבע פגישה כבר לימים הקרובים.

הבלגה, הרכנת ראש ורגשי אשם משרתים רק את הפוגע. אין סיבה בעולם שהוא לא ישלם על הפגיעה בכם ובכבודכם ביוקר ובהקדם האפשרי! החזירו לעצמכם את השליטה במצב ובצעו כבר עכשיו את הצעד הראשון. פנו אלינו ונגבש עבורכם את המהלך הדיסקרטי המתאים ביותר למקרה ולאינטרסים שלכם.

 

החוק למניעת הטרדה מינית תשנ"ח- 1998 מגדיר הטרדה מינית כך:

הטרדה מינית היא כל אחד ממעשים אלה:

(1)    סחיטה באיומים כאשר המעשה שהאדם נדרש לעשותו הוא בעל אופי מיני.

(2)    מעשים מגונים (מעשים לצורך גירוי, סיפוק או ביזוי מיניים).

(3)    הצעות חוזרות בעלות אופי מיני, המופנות לאדם אשר הראה למטריד כי אינו מעונין בהצעות האמורות.

(4)    התייחסויות חוזרות המופנות לאדם, המתמקדות במיניותו, כאשר אותו אדם הראה למטריד כי אינו מעונין בהתייחסויות האמורות.

(5)    התייחסות מבזה או משפילה המופנית לאדם ביחס למינו או למיניותו, לרבות נטייתו המינית.

(5א)    פרסום תצלום, סרט או הקלטה של אדם, המתמקד במיניותו, בנסיבות שבהן הפרסום עלול להשפיל את האדם או לבזותו, ולא ניתנה הסכמתו לפרסום…

הסביבה הצבאית הינה סביבה שמבלים בה זמן רב ומערכות היחסים הרבה פעמים הינן מערכות יחסים היררכיות וזה ביחד עם האוירה סביב (כל אלו בשום אופן לא מצדיקים הטרדות מיניות), עלולים להביא ליותר מקרים של הטרדה מינית.

 

הטרדה מינית בצבא עונש

במקרים של הטרדה מינית בצבא, ההליכים המשפטיים יכולים להתנהל בשני ערוצים שאינם סותרים זה את זה:

 

הענישה והסנקציות במקרה של הטרדה מינית בצבא

  • הליך עונשי במסגרת חוק השיפוט הצבאי בפני מוסדות השיפוט הצבאיים
  • הליך נזיקי לקבלת פיצוי כספי, במסגרת בית משפט אזרחי

 

כאשר מדובר ביחסי מרות שבין מפקד לפקוד, הפקוד אינו צריך להראות שאינו מעוניין בהצעות ובהתייחסויות האמורות בסעיפים (3) (4) לעיל (די במעשה ההטרדה המינית עצמו כדי לגבש את יסודות העוולה).

במסגרת החוק למניעת הטרדה מינית, חלים על הצבא חובות דומים לאלו החלים על מעסיק והוא אחראי לנקוט בצעדים שונים כדי למנוע הטרדה מינית או התנכלות (פגיעה שמקורה בהטרדה מינית, או בתלונה או בתביעה, שהוגשו על הטרדה מינית) ולטפל ביעילות בכל מקרה של הטרדה מינית. ככל שהצבא לא עשה כך, יהיה עליו לפצות את המוטרדת או המוטרד שעברו הטרדה מינית לא רק בצבא, בפיצוי הכספי הקבוע בחוק, וזאת בנוסף לפיצוי הכספי שמגיע למוטרדת או למוטרד מהמטריד.

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
ניצול יחסי מרות בעבודה

כיצד ניתן להתמודד עם ניצול יחסי מרות בעבודה יחסי מרות הינם יחסים הנובעים מהפרשי סטאטוס בין שני בני אדם, הנובעים מתפקידם, ממקצועם או ממעמדם, ובעקבותיהם

קרא עוד »
מעשים מגונים

מיצוי הדין עם מבצע מעשה מגונה לכל מעשה מגונה יש היבט פלילי והיבט אזרחי, המאפשרים לקורבנות למצות את הדין עם הפוגע. עורך דין דורון ויינרייך, המייצג אך

קרא עוד »
תקיפה מינית

במקרים שלפניכם כל הנפגעות והנפגעים עברו תקיפה מינית שבמהלכה, התוקף נגע בגופם נגיעות אסורות. התוקף יכול להיות אדם זר ובהרבה מקרים התוקף הינו אדם שהמותקף מכיר אותו על

קרא עוד »
בעילה אסורה בהסכמה

בעילה אסורה בהסכמה הינה מצב בו אדם משיג טובות הנאה מיניות מאדם אחר, בדרך כלל תוך שהוא מנצל מערכת יחסי מרות ביניהם ואת עדיפותו לעומת מי

קרא עוד »
עבירת אונס

מהי עבירת אונס? ההגדרה החוקית של אונס עפ"י חוק העונשין (החוק הפלילי העיקרי של מדינת ישראל) הינה רחבה ואולם ברוב המקרים מדובר בבעילת אישה שלא

קרא עוד »
סגירת תפריט
דילוג לתוכן