עורך דין הטרדה מינית בעבודה

כיצד להתמודד עם סיטואציה של הטרדה מינית בעבודה?

במקרה הפחות גרוע, הטרדה מינית בעבודה מתחילה במחמאות החורגות מגבול הטעם הטוב שדי מהר עוברות את הגבול והופכות להתייחסויות או להצעות בעלות אופי מיני ובמקרה היותר גרוע (מבלי להקל ראש כהוא זה בהטרדות המילוליות), ההתייחסות החריגה של הבוס מתבטאת בנגיעות אסורות, במעשים מיניים כאלה ואחרים, בהשפלות על רקע מיני, באיומים שאם לא תעשי מעשה מיני מסוים, יבולע לך בעבודה ועוד ועוד.

כל המעשים הנ"ל מהווים הטרדה בעבודה – הטרדה מינית אסורה.

הטרדה מינית בעבודה על ידי הבוס שלך

ה"חוויה" של הבוס המלטף, הבוס ה"מעודד", הבוס "המחמיא", הבוס "הנוגע במקרה", הבוס "המתקרב", שלפתע להציע עזרה חריגה, הבוס ש"מתנדב" להישאר איתך שעות נוספות כדי שלא תישארי לבד, הבוס ש"בתום לב" מציע לך טרמפ בשביל שלא תצטרכי לנסוע לבד, ועוד אין ספור וריאציות דומות, מוכרת לרבים ובעיקר לרבות.

המאמר הבא, פרי עטו של עורך דין הטרדות מיניות דורון ויינרייך, עוסק בנושא של הטרדה מינית בעבודה.

 • ייצוג  נפגעות ונפגעים בלבד (בשום אופן ובשום מחיר לא אייצג את הצד הפוגע)
 • יחס אמפתי, תומך ורגיש המלווה את הטיפול המקצועי לכל אורכו
 • טיפול אישי  שלי בכל מקרה ומקרה
 • שקיפות מלאה ושיתוף תמידי וקבוע של הלקוח
 • זמינות מלאה תמיד

הבלגה, הרכנת ראש ורגשי אשם משרתים רק את הפוגע. אין סיבה בעולם שהוא לא ישלם על הפגיעה בכם ובכבודכם ביוקר ובהקדם האפשרי!

החזירו לעצמכם את השליטה במצב ובצעו כבר עכשיו את הצעד הראשון.

פנו אלינו ונגבש עבורכם את המהלך הדיסקרטי המתאים ביותר למקרה ולאינטרסים שלכם.

הטרדות מיניות בעבודה: איך זה מתחיל באמת?

הטרדה מינית זה מתחילה "בקטן", את נושמת עמוק ומתאפקת ולא אומרת כלום בגלל 1001 סיבות הגיוניות:

 • לא נעים להעיר לבוס,
 • אולי הוא לא התכוון ואני מדמיינת?
 • איך תהיה התגובה שלו?
 • אולי זה לא יחזור על עצמו ועדיף לעצום עיניים, להתעלם ולחסוך את המצב הלא נעים?
 • אולי זו רק הפרשנות שלי?
 • אולי "יעלה לי ביוקר" אם אעיר לבוס?
 • אולי קידום שלי ייפגע?
 • אולי אחטוף תגובה לעגנית או צינית או חלילה צעקות ליד כולם?
 • ואולי בכלל זה יסתיים בפיטורים ואני במצב כלכלי לא מדהים וחייבת לסגור את החודש, אז למה לי לסכן את מקום העבודה שלי?

והתוצאה היא בד"כ שבהתחלה את שותקת ואז ההטרדה המינית מצד הבוס מתגברת, ומהר מאד את עלולה למצוא את עצמך במדרון חלקלק ובמצב בו קשה יותר למצוא את העוצמות הנדרשות על מנת לעצור את ההטרדה המינית מצידו.

מנתונים שפורסמו על ידי אגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית עולים נתונים מדאיגים ביותר ביחס למספר הזעום של המתלוננות והמתלוננים על הטרדה בעבודה.

חובות המעסיק במקום העבודה

בנוסף לאיסורים המוטלים עפ"י דין על הטרדה מינית בעבודה, חלה עפ"י דין חובה כללית על מעסיקים לספק לעובדיהם סביבת עבודה סטרילית ונקיה מהטרדות מינית.

כמו כן החוק והתקנות שמטילים על המעסיקים חובות שונים שחשוב לדעת אותם.

קיום החובות הללו ע"י המעסיק, בכוחו לסייע רבות במניעת ההטרדה מינית בעבודה ובטיפול יעיל ומהיר במקרים של מוטרדים מינית בעבודה.

החוק מטיל על מעסיקים סנקציות חריפות במקרה של אי קיום ההוראות הנ"ל ובמקרים מסוימים ניתן לייחס למעסיק אחריות גם בגין אי קיום ההוראות וגם בגין ההטרדה עצמה.

לכן, חשוב שכולם יכירו את זכויותיהם עפ"י החוק והתקנות וככל שמתקיימות הטרדות מיניות במקום העבודה, יפנו בהקדם האפשרי לעורך דין הטרדה מינית המצוי היטב בתחום זה על מנת לבדוק מה המשמעויות החוקיות של אותו המקרה ומה הדרך היעילה והטובה ביותר לפעול למיצוי זכויות אלה.

בעשורים האחרונים גברה המודעות החברתית והמשפטית להטרדות מיניות במקומות עבודה, המופנות בעיקר כלפי נשים.

עובדה זו ניכרת בריבוי התלונות על פגיעות מעין אלו, וכמובן גם בחוק למניעת הטרדה מינית משנת 1998 ובפסיקה ואולם, המציאות מוכיחה כי עוד ארוכה הדרך ליצירת סביבה בטוחה ונקייה מהטרדות במקומות תעסוקה.

במציאות זו, כדי לשמור על זכויותייך וכבודך כאדם וכעובד/ת, ישנה חשיבות מרובה לפנייה אל משרד עורכי דין בעל מומחיות ספציפית בתחומי עבירות המין בכלל והטרדות מיניות בפרט.

 

הזכויות של העובד בנוגע להטרדות מיניות

לאור נתונים אלו לגבי הטרדה מינית בעבודה חשוב להדגיש באופן ברור: זכותך למקום עבודה נקי מהטרדות מיניות מעוגנת בחוק ובפסיקה ועומדים לרשותך כלים יעילים למיצוי הדין עם הפוגע.

זאת, גם אם הוא מחזיק במשרה בכירה בארגון ומקושר בו היטב. יתר על כן, על מנת שמעשים מסוימים ייחשבו כהטרדה מינית אין חובה שיתקיים מגע פיזי, אף שהתחככות, צביטה, חיבוק וכל נגיעה אחרת בהחלט מהווים הטרדה. כלומר, מספיק שסבלת מהצעות, "מחמאות", שאלות והתייחסויות בעלות גוון מיני, בין אם במילים ישירות, בטון הדיבור, בתנועות או בשליחת מיילים ומסרונים.

די באלו על מנת לפתוח בהליכים משמעתיים ומשפטיים כנגד הפוגע.

עורך דין הטרדות מיניות בעבודה דורון ויינריך

למשרד עורכי הדין של ויינרייך ושות' ניסיון עשיר בליווי נפגעות ונפגעי הטרדה מינית במקום העבודה ובמתן תמיכה ומשענת למי שמצאו את עצמן מול עובדים ומעסיקים דורסניים. באפשרותך לפנות אלינו על מנת שנוכל לבחון ביחד את פרטי המקרה, את התנהלות המעסיק בעקבותיו, ואת האפשרויות העומדות בפנייך.

זאת, החל בהתנהלות נכונה ונחרצת מול הגורמים האחראיים לטיפול בתוך הארגון, דרך פנייה בתביעה לפיצויים – ישירות או באמצעות בית דין לעבודה, ועד להגשת תלונה במשטרה שתוביל להליך פלילי כנגד הפוגע.

ניתן לנקוט בכל האפשרויות הנ"ל, או רק בחלק מהן – לאחר פגישת הייעוץ אצלנו, יהיו בידיך הכלים להחליט באיזו מהאפשרויות נכון וכדאי לנקוט במקרה הספציפי שלך.

אנו מכירים ברגישות ובמורכבות של מצבים אלו, ויודעים כי סיוע משפטי הניתן בתבונה מסייע בהשבת הביטחון החיוני ובעשיית הצדק.

לסיכום

המידע באתר זה רלוונטי וחשוב, אך מועיל ככל שיהיה, הוא אינו תחליף לפגישה אישית, רגישה ואמפטית עם עורך דין שתחום עיסוקו הבלעדי הינו ייצוג נפגעות ונפגעים והוא מתמקד אך ורק בזה. התקשרו אלינו לסיוע ונקבע פגישה כבר לימים הקרובים.

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
הטרדה מינית בצבא

"אחת מכל 8 חיילות בצה"ל דיווחה השנה על הטרדה מינית בצבא". כך בכתבתו של מתן חצרוני, כתב חדשות 2 באינטרנט, חדשות 2, שפורסמה ב 03/02/14. עפ"י

קרא עוד »
ניצול יחסי מרות בעבודה

כיצד ניתן להתמודד עם ניצול יחסי מרות בעבודה יחסי מרות הינם יחסים הנובעים מהפרשי סטאטוס בין שני בני אדם, הנובעים מתפקידם, ממקצועם או ממעמדם, ובעקבותיהם

קרא עוד »
ניצול יחסי מרות

מה מסתתר מאחורי המונח יחסי מרות? מה זה ניצול יחסי מרות ומה המשמעות החוקית של סיטואציה זו? האם התנהגות בעלת אופי מיני יכולה להיחשב כהטרדה מינית כאשר

קרא עוד »
תביעה על הטרדה מינית

כל הטרדה מינית באשר היא פוגעת קשות בקורבן ולא כל שכן כאשר המעשים מתבצעים במסגרת מקום העבודה שרובנו נמצאים בו חלק גדול מחיינו הבוגרים, תלויים

קרא עוד »
עבירת אונס

מהי עבירת אונס? ההגדרה החוקית של אונס עפ"י חוק העונשין (החוק הפלילי העיקרי של מדינת ישראל) הינה רחבה ואולם ברוב המקרים מדובר בבעילת אישה שלא

קרא עוד »
סגירת תפריט
דילוג לתוכן