הטרדה מינית באינטרנט – דברים שכדאי להכיר

הטרדה או פגיעה מינית לא חייבות לקרות בסמטה חשוכה, בפינה נידחת, באזור מוזנח בפאתי העיר, ולמטריד בד"כ אין סימנים חיצוניים סטראוטיפים כמו צלקת או עיניים מטורפות ושטופות זימה. הטרדה מינית יכולה להתרחש במקומות היפים, הנקיים והמרכזיים ביותר והמטרידים בד"כ נראים נורמטיביים לגמרי ושייכים לכל השכבות הסוציו אקונומיות וכל הסטאטוסים החברתיים המרכיבים את החברה הישראלית, לרבות הבכירים ביותר. הטרדה מינית באינטרנט היא דוגמא לכך.

הבלגה, הרכנת ראש ורגשי אשם משרתים רק את הפוגע. אין סיבה בעולם שהוא לא ישלם על הפגיעה בכם ובכבודכם ביוקר ובהקדם האפשרי! החזירו לעצמכם את השליטה במצב ובצעו כבר עכשיו את הצעד הראשון. פנו אלינו ונגבש עבורכם את המהלך הדיסקרטי המתאים ביותר למקרה ולאינטרסים שלכם.

 

הטרדה מינית אז והיום

אם פעם לצורך הטרדה מינית היה חייב להתבצע מפגש פיזי בין המטריד למוטרדת (ברוב המכריע של המקרים, אך לא בכולם, המטריד הוא גבר והמוטרד היא אישה), הרי בשנים האחרונות הולך וגדל מספר המקרים בהם ההטרדה המינית מתבצעת מבלי שהמטריד רואה את המוטרדת ומבלי שהם נמצאים באותה סביבה פיזית: ההטרדה הזו מתרחשת בסביבה וירטואלית מקוונת- עפ"י רוב הטרדה מינית באמצעות האינטרנט.

 

הטרדה מינית באמצעות האינטרנט

הטרדה מינית באינטרנט, הינה תופעת המאפיינת את ההתפתחות הדרמתית שחלה בשנים האחרונות בתחום האינטרנט והעולם המקוון והיא יכולה לבוא לידי ביטוי באמצעות צ'טים למיניהם באי מייל, ברשתות החברתיות למיניהן כמו למשל WhatsApp, Facebook ובעוד אין ספור זירות וירטואליות הצצות חדשות לבקרים כפטריות אחרי הגשם. למען הנוחות כל אלו יכונו להלן בשם כולל: "הטרדה מינית באמצעות האינטרנט").

 

החוק למניעת הטרדה מינית תשנ"ח – 1998 מגדיר הטרדה מינית כך:

הטרדה מינית היא כל אחד מהמעשים האלו:

(1)    סחיטה באיומים כאשר המעשה שהאדם נדרש לעשותו הוא בעל אופי מיני;

(2)    מעשים מגונים (מעשים לצורך גירוי, סיפוק או ביזוי מיניים)

(3)    הצעות חוזרות בעלות אופי מיני, המופנות לאדם אשר הראה למטריד כי אינו מעונין בהצעות האמורות;

(4)    התייחסויות חוזרות המופנות לאדם, המתמקדות במיניותו, כאשר אותו אדם הראה למטריד כי אינו מעונין בהתייחסויות האמורות;

(5)    התייחסות מבזה או משפילה המופנית לאדם ביחס למינו או למיניותו, לרבות נטייתו המינית;

לאחרונה, לנוכח תופעת ההטרדה המינית באמצעות האינטרנט, נוסף להגדרות  סעיף 5א המגדיר מעשה נוסף כהטרדה מינית:

(5א)    פרסום תצלום, סרט או הקלטה של אדם, המתמקד במיניותו, בנסיבות שבהן הפרסום עלול להשפיל את האדם או לבזותו, ולא ניתנה הסכמתו לפרסום…

החוק קובע שקטין מתחת לגיל 15 אינו צריך להראות שאינו מעוניין בהצעות ובהתייחסויות האמורות בסעיפים (3) (4) לעיל, כמו גם קבוצות חלשות אחרות המנויות בחוק.

 

מהן הטרדות מיניות באינטרנט?

הטרדה מינית באינטרנט יכולה לכלול לא רק העברת מסרים מיניים מילוליים אסורים אלא גם משלוח תמונות פורנוגרפיות, צ'טים הכוללים מעשים מיניים, מעשים מגונים וכיו"ב ועוד. ההטרדה המינית באמצעות האינטרנט הינה מסוכנת לא פחות מהטרדה מינית אחרת וזאת משום הקלות הבלתי נסבלת שבה ניתן לבצע אותה ומשום הכמות העצומה של אנשים שהמוטרדת עלולה להיחשף אליה, כל אלה בלחיצה אחת הרת גורל: SEND… !!!

ההטרדה המינית באמצעות האינטרנט מסוכנת גם בגלל שהצדדים לשיחה לא רואים אחד את השני, מה שמאפשר למטרידים למיניהם להתחזות לאחרים כדי למשוך את המוטרדות לשיחות בעלות אופי מיני והשיחות הללו מגיעות להצעות בעלות אופי מיני שהרבה פעמים עלולות להסתיים בפגישה לא רצויה ובמעשים מגונים ואף אונס.

 

5 נתונים לגבי הטרדות מיניות באינטרנט

בכתבתו של יוסי גורביץ "קליק לאונס: הטרדה מינית, גרסת האינטרנט" שפורסמה בכלכליסט ביום 23.10.14, דווח על מחקר של מכון Pew שמצא את הנתונים המדאיגים הבאים:

1) 40% ממשתמשי הרשת מדווחים על סוג כלשהו של הטרדה. אבל בעוד שגברים מדווחים בדרך כלל על כך שיידו בכיוונם מילים לא נעימות, נשים מדווחות על הטרדה מינית ועל מעקב אובססיבי (stalking) בהיקפים איומים. 66% מההטרדות התבצעו באמצעות רשת חברתית או אפליקציה, מדווחים הנשאלים.

2) 19% מהנשאלים ענו שהם ראו אדם אחר מוטרד מינית ברשת; נשים צעירות (בגילאי 18 עד 24) דיווחו שרבע מהן היו קורבן להטרדה מינית ברשת, ושיעור גבוה מעט יותר – 26% – מקרבן דיווח על כך שסבלו מסטוקרים; השיעור המקביל בקרב גברים הוא קצת יותר מרבע, 7%. נשים גם נפלו קורבן לאיומים פיזיים ולהטרדות מתמשכות: 23% מהנשים דיווחו על איומים פיזיים (יש לציין ששיעור הגברים בגיל דומה שקיבל איומים פיזיים הוא 28%), וסבלו יותר מגברים מהטרדה מתמשכת (בשיעור של 18% ו-16%,בהתאמה).

3) עיקר ההטרדות מתבצעות תחת מעטה האנונימיות של הרשת: 38% אמרו שהם הוטרדו על ידי זר, בעוד ש- 26% אמרו שזהותו של המטריד לא ידועה להם. למרבה המזל, הרשת מאפשרת לקורבנות תגובה יעילה יותר מאשר תקרית ברחוב: 47% אמרו שהם התעמתו עם המטריד האחרון שפגע בהם, ו-44% אמרו שהם חסמו או ניתקו מגע עם התוקף. אבל לא תמיד זה עוזר.

4) 13% מהקורבנות שינו את שם המשתמש שלהם או מחקו את הפרופיל של השירות שבו הותקפו; 10% מדווחים שהם הפסיקו לפעול בפורום מקוון בעקבות הטרדה; 8% אחוזים נמנעו מלהגיע לאירוע בחיים האמיתיים בעקבות הטרדה מקוונת; ושלושה אחוזים פנו למשטרה.

5) בדוח "אלימות מקוונת כלפי נשים ונערות" שהוגש בנובמבר 2014 לועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי של הכנסת הופיע נתון מדאיג שנמסר ע"י משטרת ישראל לכותבי הדוח ולפיו בשנת 2014 נפתחו בסה"כ רק 88 תיקים בגין עבירות הטרדה מינית ברשת. זוהי כמות זעומה מתוך אלפי תיקי עבירות מין שנפתחים במשטרה מידי שנה.

ההטרדה המינית היא נגע שיש להילחם בכל תוקף בכל תופעה ותופעה שלו לרבות בתופעת ההטרדה המינית באמצעות האינטרנט. כמובן שתלונה במשטרה הינה רק דרך אחת לטפל בהטרדה מינית ופרט לערוץ הפלילי במסגרתו מוגשת תלונה כנ"ל ישנו הערוץ האזרחי שבמסגרתו אפשר לנקוט בהליכים חוקיים שונים לקבלת פיצוי כספי גבוה והולם מהמטרידים.

ככל שיש חשש להטרדה מינית באמצעות האינטרנט, מומלץ לפנות בהקדם האפשרי לעו"ד המצוי היטב בתחום זה על מנת לבדוק מה הדרך החוקית היעילה, הטובה והמהירה ביותר שמומלץ לפעול על פיה באותו מקרה.

לסיכום

המידע באתר זה רלבנטי וחשוב, אך מועיל ככל שיהיה, הוא אינו תחליף לפגישה אישית, רגישה ואמפטית עם עורך דין שתחום עיסוקו הבלעדי הינו ייצוג נפגעות ונפגעים והוא מתמקד אך ורק בזה. התקשרו אלינו לסיוע ונקבע פגישה כבר לימים הקרובים.

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
עורך דין הטרדה מינית בעבודה

כיצד להתמודד עם סיטואציה של הטרדה מינית בעבודה? במקרה הפחות גרוע, הטרדה מינית בעבודה מתחילה במחמאות החורגות מגבול הטעם הטוב שדי מהר עוברות את הגבול

קרא עוד »
מעשה מגונה בקטין

אחת מעבירות המין הקשות ביותר והבזויות ביותר הינה עבירות מין בקטינים. בחלק גדול מהמקרים של עבירות מין בקטינים מדובר בעבירות מין הנעשות בתוך התא המשפחתי

קרא עוד »
הטרדה מינית בצבא

"אחת מכל 8 חיילות בצה"ל דיווחה השנה על הטרדה מינית בצבא". כך בכתבתו של מתן חצרוני, כתב חדשות 2 באינטרנט, חדשות 2, שפורסמה ב 03/02/14. עפ"י

קרא עוד »
ניצול יחסי מרות

מה מסתתר מאחורי המונח יחסי מרות? מה זה ניצול יחסי מרות ומה המשמעות החוקית של סיטואציה זו? האם התנהגות בעלת אופי מיני יכולה להיחשב כהטרדה מינית כאשר

קרא עוד »
סגירת תפריט
דילוג לתוכן