עו"ד דורון ויינרייך
A
A
A
A
יצירת קשר
השאירו הודעה ונחזור אליכם בהקדם
השאירו פרטים
פנייתכם נשמרת בסודיות מוחלטת
השאירו הודעה ונחזור אליכם בהקדם
או התקשרו: 077-231-9097
עד 18:00, ללא סופי שבוע וחגים
פנייתכם נשמרת בסודיות מוחלטת
הבנת התנהגות מינית לא-הולמת בשל אלצהיימר

הבנת התנהגות מינית לא-הולמת בשל אלצהיימר

התנהגות מינית בלתי הולמת היא דבר מטריד שיכול לקרות עם חולי אלצהיימר או דמנציה. זה יכול להיות אחד ההתנהגויות המאתגרות ביותר לטיפול מכיוון שזה גורם למטפלים למבוכה רבה ולהרגיש לא בנוח, ואף מפוחדים. לכן במעמד מינוי אפוטרופוס לחולה אלצהיימר חשוב לוודא שהמטפל ערוך להתמודד עם מצבים מהסוג הזה.

מה גורם להתנהגות מינית בלתי הולמת בקרב חולי אלצהיימר?

יתכן שזה נראה מוזר כשמישהו שאתם מכירים כאדם מכובד עלול פתאום להראות התנהגות מינית מטרידה. הדבר החשוב ביותר להבין הוא שהתנהגות זו נגרמת על ידי נזק מוחי. זה לא משהו שהם עושים בכוונת תחילה ואינם מבינים כראוי את תוצאות מעשיהם. דמנציה משפיעה על חלקים במוח האחראים על שליטה בדחפים. לכן חשוב ללמוד כיצד למנוע גירויים מיותרים ולהכווין מטופלים לפעילויות מתאימות יותר.

אדם עם אלצהיימר יכול לפעול בדרכים בלתי הולמות מינית כלפי בן הזוג, ילדיהם, מטפלים, אפוטרופוסים ועוד. הם עשויים להתבלבל לגבי מי הוא אדם זה או אחר ולעיתים לבלבל אותם אם בני זוגם. לעיתים הם גם עלולים לכעוס או להתרגז אם הם מרגישים דחויים.

התנהגות מינית מטרידה יכולה להיגרם על ידי הצורך להרגיש שוב אינטימיות, או פשוט מאוד משעמום. יש תמיד סיכון שאנשים עם אלצהיימר עשויים להוריד את הבגדים שלהם או לאונן בפומבי. זה יכול להיגרם מבלבול או דחף פתאומי בלתי-נשלט – ללא מודעות לכך שהם לא לבדם במקום פרטי. במקרים מסוימים חולה אלצהיימר יתפשט כיוון שלא נוח לו או משום שהוא צריך להשתמש בשירותים. מינוי אפוטרופוס לחולה אלצהיימר תבטיח מטפל בשטח שיוכל לדאוג לנטרל סיטואציות מהסוג הזה.

יש לציין כי מינוי אפוטרופוס אינו חף מבעיות. חולי דמנציה פגיעים במיוחד לניצול ויש להגן עליהם ועל רכושם מפני מי שינצל את פגיעותם. אין בכך כדי להטיל רבב בעוסקים במקצוע זה, אולם באם התעורר חשש לניצול יש לפנות מיד לעורך דין המנוסה במצבים כאלה. אחד השמות הבולטים בתחום זה הוא עורך דין ד"ר רן מובשוביץ וניתן לפנות אליו צורך ייצוג או ייעוץ משפטי. 

מינוי אפוטרופוס לחולה אלצהיימר

כיצד להתמודד עם הטרדה מינית כתוצאה מהתנהגות בלתי-הולמת של חולה אלצהיימר

כל אדם עשוי להגיב בצורה שונה למקרים כאלו, לכן כללנו הרבה הצעות פעולה שונות שאותן כדי לנסות על מנת לראות אילו מהן עובדות עבור המטופל. בכל מקרה, יש להישאר רגועים ולהיות סבלניים אך לנטרל התנהגות לא הולמת בזמן אמת.

  • יש להסביר למטופל בעדינות אך בתקיפות כי ההתנהגות אינה הולמת
  • התאימו שפת גוף למילים – הזעיפו פנים ומנענעו את הראש לשלילה. אנשים עם דמנציה טובים יותר בקריאת סימנים לא מילוליים מאשר תקשורת מילולית
  • יש לשמור על גבולות ברורים באופן עקבי. אין לעודד בטעות התנהגות לא הולמת על-ידי מתן אותות סותרים, כגון אפשור ההתנהגות לזמן קצר פעם אחת ובפעם אחרת להגיב באופן מידי וחזק לשלילת אותה התנהגות עצמה. יש להיות קונסיסטנטיים בתגובותיכם ולהיצמד לדרך פעולה בדיוק. למשל לא להגיד "לא, להפסיק! אני לא אוהב את זה!" בפעם אחת ובפעם אחרת להגיד "לא לעשות את זה! זה לא בסדר!"
  • יש להסיח את דעתם ולהפנותם לפעילות חיובית. כדי להסיח את הדעת אפשר לשאול שאלה, להדליק את הטלוויזיה, או להציע משהו לאכול. אפשר לתעל אותם מאמצעות הפעלת מוזיקה שהם אוהבים, לקחת אותם לטיול או להציע להם את הפעילות האהובה עליהם
  • אפשר גם להעביר את החולה למיקום אחר. זה מרחיק ומנתק אותם ממה שמפעיל את ההתנהגות הבעייתית. על כל אפוטרופוס לחולה אלצהיימר להדריך את החולה לאזור שקט במקום שאינו ציבורי או לחדר השינה שלהם בבית
  • אם שום דבר אחר לא עובד, ניתן להמם מעט את החולה על ידי הגברת הקול שלך בתקיפות ולומר "לא!" לתפוס את ידיהם ולהחזיר אתה למנוחה על הברכיים. במקביל יש להישיר אל החולה מבט, להזעיף פנים ולנער את הראש מצד לצד כדי לחדד את המסר בתקשורת לא מילולית