רופא נשים – הטרדה מינית

אם היו שואלים אתכם מה הסיכוי שרופא נשים יבצע הטרדה מינית, רובכם הייתם שוללים אפשרות כזו על הסף ועונים בלי להסס שהמונחים רופא נשים והטרדה מינית אינם הולכים יחד – שהטרדה מינית אינה אפשרית במסגרת היחסים המקצועיים בין רופאי נשים לבין הפציינטיות. ובכן, התשובה הזו שגוייה –  הטרדה מינית עלולה לקרות וקורית גם אצל רופא נשים.

 

מהי הטרדה מינית

הטרדה מינית מוגדרת בחוק למניעת הטרדה מינית וכוללת 6 סוגי מעשים אסורים:

(1)   סחיטה באיומים כאשר המעשה שהאדם נדרש לעשותו הוא בעל אופי מיני;

(2)   מעשים מגונים (מעשים לצורך גירוי, סיפוק או ביזוי מיניים);

(3)   הצעות חוזרות בעלות אופי מיני, המופנות לאדם אשר הראה למטריד שאינו מעונין בהצעות האמורות (ביחסי מרות כמו עם רופא אין צורך שהאדם יראה כי אינו מעוניין);

(4)   התייחסויות חוזרות המופנות לאדם, המתמקדות במיניותו, כאשר אותו אדם הראה למטריד שאינו מעונין בהתייחסויות האמורות (ביחסי מרות כמו עם רופא אין צורך שהאדם יראה כי אינו מעוניין);

(5)   התייחסות מבזה או משפילה המופנית לאדם ביחס למינו או למיניותו, לרבות נטייתו המינית;

(5א) פרסום תצלום, סרט או הקלטה של אדם, המתמקד במיניותו, בנסיבות שבהן הפרסום עלול להשפיל את האדם או לבזותו, ולא ניתנה הסכמתו לפרסום

המעשים המפורטים בסעיפים 2, 3, 4 מוכרים יותר ביחסי רופא פציינטית.

 

פגיעות מיניות נוספות

מעשים מיניים נוספים מוגדרים בעיקר בחוק העונשין של מדינת ישראל והם בעיקר אינוס, מעשי סדום ומעשים מגונים.

אינוס משמעותו בעילה אסורה  (החדרת איבר מאברי הגוף או חפץ לאיבר מינה של אישה), מעשה סדום משמעותו החדרת איבר מאברי הגוף או חפץ לפי הטבעת של אדם, או החדרת איבר מין לפיו של אדם ומעשה מגונה משמעותו מעשה לצורך גירוי, סיפוק או ביזוי מיניים.

ההגדרות בחוק רחבות ומפורטות מאד,  מה שרלוונטי יותר לענייננו הינו בעילה שלא בהסכמה חופשית ובעילה בהסכמת האישה, שהושגה במרמה לגבי מהות המעשה (ראו פירוט בהמשך).

 

כלליות ההגדרות הנ"ל

ההגדרות הנ"ל הן חלקיות וכלליות ולמעשה כוללות מגוון אין סופי של מעשים שבתי המשפט באמצעות הפסיקה, מפרשים אותם, ממלאים אותם בתוכן ולמעשה מרחיבים אותם מאד.

 

מה עלול לקרות בקליניקה אצל רופא נשים המטריד מינית

חשוב מאד לציין ולהדגיש: הרוב המוחלט של רופאי הנשים אינו מטריד מינית. רופא נשים והטרדה מינית הם מונחים שבדרך כלל אינם מתחברים והתקווה היא שגם אותם מקרים חמורים שכן קורים ייעלמו עד מהרה.

 

איך זה קורה בפועל

ברוב המקרים המוכרים, רופא הנשים אינו מתנפל על האישה בברוטליות, קורע את בגדיה, מטיל אותה על מיטת הטיפולים ואונס אותה בכוח. כאשר רופא נשים פוגע מינית זה בדרך כלל כאשר הוא:

  1. מבצע בפציינטית מעשים שאינם חלק מהפרוטוקול הרפואי שעליו לבצע (למשל בעילה במרמה במסווה של צורך רפואי)
  2. מבצע בדיקות חודרניות מיותרות
  3. מתחבק ומתנשק עם הפציינטית
  4. מציע הצעות בעלות אופי מיני
  5. מתייחס התייחסויות בעלות אופי מיני

 

גם קשר מיני בהסכמה בין רופא לפציינטית הוא קשר בלתי חוקי.

 

מה המשמעויות החוקיות והאתיות

מעשי פגיעה והטרדה מינית על ידי רופאים מהווים גם עבירות פליליות (עבירות עפ"י החקיקה הפלילית שגוררות גם עונשי מאסר) וגם עוולות אזרחיות (עוולות בהן המעוול משלם פיצויים לנפגע).

המעשים הללו אסורים גם על פי חוק זכויות החולה וגם על פי חקיקה נוספת. כמו כן המעשים אסורים על פי כללי האתיקה של הרופאים וכן הם בניגוד לשבועת היפוקרטס ולשבועת הרופא העברי.

 

מה עושים אם עברתם הטרדה מינית אצל רופא

אם במהלך ביקור אצל רופא נוצרת סיטואציה שנראית לכם חשודה ככזו שאינה חלק מהטיפול שנראה לכם הגיוני ומתבקש- עצרו את המשך הטיפול ובקשו הבהרות מיידיות, כמובן עצרו באיבם כל מגע בעל אופי מיני וכל הצעה או התייחסות בעלי אופי מיני.

בכך לא די ומומלץ לפנות בהזדמנות הראשונה לייעוץ משפטי אצל עורך דין שזהו תחום התמחותו ויכול לשמוע מכם את הפרטים ולשקף לכם את כל המשמעויות החוקיות ואת אפשרויות הפעולה העומדות לרשותכם.

 

פגישה דיסקרטית אצל עורך דין דורון ויינרייך

עורך דין דורון ויינרייך עוסק מזה שנים רבות אך ורק בייצוג נפגעות ונפגעי הטרדה מינית, תקיפה מינית ועבירות מין שונות ולעולם אינו מוכן לייצג את הפוגעים. לעורך דין דורון ויינרייך ניסיון מיוחד בייצוג פציינטיות ופציינטים שמי שפגע בהם הוא הרופא שלהם.

באפשרותכם לתאם פגישה דיסקרטית ויסודית כבר לימים הקרובים ולקבל כלים להחלטה מיידית על נקיטה בפעולות נמרצות  ומעצימות נגד מי שפגע בכם. פנו כאן ותאמו.

מה היה לנו עד עכשיו?

המידע באתר זה רלוונטי, חשוב ומועיל ככל שיהיה, אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו, אינו מהווה עידוד לנקוט בפעולה משפטית או להימנע ממנה וכמובן אינו תחליף לפגישה אישית, רגישה, אמפתית ודיסקרטית עם עורך דין דורון ויינרייך.

עו"ד דורון ויינרייך מתמחה באופן בלעדי בייצוג נפגעות ונפגעי הטרדה מינית, תקיפה מינית ועבירות מין ואינו מייצג את הפוגעים בשום אופן ובשום מחיר. כל נקיטת פעולה או הימנעות ממנה מבלי להתייעץ לפני כן עם עו"ד דורון ויינרייך הינה על אחריות מבצע הפעולה או הנמנע ממנה בלבד.

צרו קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
דילוג לתוכן