בעילה אסורה בהסכמה

בעילה אסורה בהסכמה הינה מצב בו אדם משיג טובות הנאה מיניות מאדם אחר, בדרך כלל תוך שהוא מנצל מערכת יחסי מרות ביניהם ואת עדיפותו לעומת מי שכפוף למרותו ונמצא במצב נחות לעומתו. בעילה אסורה בהסכמה הינה עבירה פלילית חמורה ומוגדרת בחוק כאינוס.

הבלגה, הרכנת ראש ורגשי אשם משרתים רק את הפוגע. אין סיבה בעולם שהוא לא ישלם על הפגיעה בכם ובכבודכם ביוקר ובהקדם האפשרי! החזירו לעצמכם את השליטה במצב ובצעו כבר עכשיו את הצעד הראשון. פנו אלינו ונגבש עבורכם את המהלך הדיסקרטי המתאים ביותר למקרה ולאינטרסים שלכם.

 

מערכות יחסי מרות בהן ניתן לפגוש במקרים רבים של בעילה אסורה בהסכמה הינן מגוונות והפסיקה התייחסה אליהן בין היתר כך:

 

יחסים בין מפקד לפקוד במסגרת שירות בצבא או במשטרה

ביחס שבין מפקד בעל דרגה בכירה לבין פקודתו, טבוע באופן אינהרנטי חוסר שוויון תהומי וניצול חוסר שוויון זה לשם השגת טובות הנאה מיניות, גם אם הדבר נעשה בהסכמה, היא נורמה פסולה שיש להוקיעה ולשרשה.

 

יחסים בין מנהל לכפוף במסגרת יחסי העבודה

הסכמתו של הכפוף לביצוע המעשים המיניים  הושגה שלא על פי רצונו האמיתי אלא כתוצאה משימוש לרעה של המנהל ביחסי המרות. העבירה של בעילה אסורה בהסכמה תוך ניצול מרות ביחסי עבודה או בשירות אינה באה רק כדי להגן על האינטרס של קרבן העבירה ועל אוטונומיית הרצון שלו אלא כדי גם להבטיח שמירה על סטנדרט התנהגות ראוי מצד בעלי מרות כלפי הכפופים להם.

 

יחסים בין מטפל למטופל

במערכת יחסי אמון בין מטפל ומטופל עלולה להתפתח תלות של המטופל במטפל, אשר מחייבת זהירות והקפדה מיוחדת שלא לנצלה לכל מטרה שאינה לטובת המטופל, בייחוד כשהתלות נוצרת בשל חיפוש אחרי חום ואהבה שמקורו במשבר זוגיות. ניצול אותו מצב שברירי כדי להביא את המטופל לקיום יחסי מין הוא ניצול שפל מכוער.

 

יחסים בין אחראי על קטין לבין קטין (מורה למשל)

ניצול בלתי הוגן של סמכות או יחסי כוח עשוי לעוות את אוטונומיית הרצון של הקורבן ולהביא לביצוע מעשים שלא מתוך הסכמה חופשית.

 

יחסי תלות בין בגיר לקטין

מרכיב חשוב בהחלטה אם מדובר בבעילה אסורה בהסכמה הינו הקביעה אם התקיימו יחסי תלות. יש להבחין בין תלות רגשית, הנוצרת ביחסי קרבה, הערצה ואהבה, לבין תלות שניתן להגדיר את המנצל אותה כמבצע עבירה פלילית.

ככלל, נראה כי קשר תלותי שיש בו פליליות מאופיין בכך ששותפים לו שניים שאינם שווים במעמדם, ובמסגרתו נהנה צד אחד מיתרונות יחסיים משמעותיים על פני האחר. בבעילה של קטינה, הדרישה לקיומם של יחסי תלות פחותה מן הדרישה לתלות נפשית ממשית כאשר עסקינן ביחסי מין בין בגירים. הפליליות זועקת שבעתיים במקרה של קטינים.

כמעט שלא עובר יום מבלי שאנחנו נחשפים לפרשיות מסוג זה.

המכנה המשותף בכל הפרשיות הללו הינו שהנפגע נתן הסכמה למעשים המיניים ושהסכמתו לא היתה מתוך רצון חופשי אלא כתוצאה מנחיתותו מול בעל המרות, מהחשש שלו לשלם את מחיר חוסר ההסכמה וכיו"ב.

לפיכך, המחוקק מתייחס להסכמה שניתנה בנסיבות כנ"ל כאילו כלל לא ניתנה הסכמה ומייחס לה משקל אפסי אם בכלל. יחד עם זאת, ההתייחסות הנ"ל אינה אוטומטית והפרטים הספציפיים של כל מקרה ומקרה חשובים והם יכולים להשפיע על המסקנות ביחס לאותה פרשה.

 

בעילה אסורה בהסכמה לעומת אונס

בפועל, בעילה אסורה בהסכמה אינה שונה במהותה מאונס. בהיעדר הסכמה חופשית, המשמעות הינה שאין הסכמה ומרגע שאין הסכמה, מדובר במעשה מיני שבוצע נגד רצונו של אדם ועל כן ההגדרה בחוק הפלילי הינה אינוס.

הדרך הנכונה לנפגע עבירות מין להבין את מה שקרה ולקבל החלטות מה לעשות, הינה לפנות בהקדם האפשרי לעו"ד שתחום מומחיותו הינו ייצוג נפגעות ונפגעי עבירות מין, הטרדה מינית וכיו"ב. עו"ד כזה יוכל לעזור לנפגעות ונפגעי עבירות המין לאפיין את המשמעות המשפטית של המקרה שקרה להם ואת האפשרויות החוקיות העומדות לרשותם וכן לעזור להם לגבש את הפתרון המועדף עליהם בהתאם לרגישויות הרבות הקיימות אצלם ולמאפיינים של אותו מקרה.

כעו"ד העוסק במלוא זמני בייצוג נפגעות ונפגעי עבירות מין, הטרדה מינית וכיו"ב, אני עוסק באופן שוטף גם בפרשיות של בעילה אסורה בהסכמה. מיותר לציין את החשיבות הרבה של התמצאות בפרטים הקטנים של החוק והפסיקה בתחום זה – הרבה פעמים ההבדל בין הצלחה לכישלון מצוי בפרטים הללו.

 

בחירת עורך דין לעבירות מין

מומלץ לבחור בעו"ד העומד בתנאים הללו:

  • תחום מומחיותו הינו ייצוג נפגעות ונפגעי עבירות מין, הטרדה מינית וכיו"ב.
  • הנפגעת או הנפגע נפגשו איתו והשתכנעו שהוא האדם המתאים ביותר עבורם לא רק מבחינה מקצועית אלא הוא מתאים ללוות אותם בפרשה כל כך רגישה גם  מבחינה אנושית.
  • הנפגעת או הנפגע מאמינים שיש לאותו עו"ד את הסיכוי הטוב ביותר להשיג עבורם את התוצאות הטובות ביותר באותו מקרה.
צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
הטרדה מינית בצבא

"אחת מכל 8 חיילות בצה"ל דיווחה השנה על הטרדה מינית בצבא". כך בכתבתו של מתן חצרוני, כתב חדשות 2 באינטרנט, חדשות 2, שפורסמה ב 03/02/14. עפ"י

קרא עוד »
תקיפה מינית

במקרים שלפניכם כל הנפגעות והנפגעים עברו תקיפה מינית שבמהלכה, התוקף נגע בגופם נגיעות אסורות. התוקף יכול להיות אדם זר ובהרבה מקרים התוקף הינו אדם שהמותקף מכיר אותו על

קרא עוד »
מעשה מגונה בקטין

אחת מעבירות המין הקשות ביותר והבזויות ביותר הינה עבירות מין בקטינים. בחלק גדול מהמקרים של עבירות מין בקטינים מדובר בעבירות מין הנעשות בתוך התא המשפחתי

קרא עוד »
ניצול יחסי מרות

מה מסתתר מאחורי המונח יחסי מרות? מה זה ניצול יחסי מרות ומה המשמעות החוקית של סיטואציה זו? האם התנהגות בעלת אופי מיני יכולה להיחשב כהטרדה מינית כאשר

קרא עוד »
סגירת תפריט
דילוג לתוכן